• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
11 Aralık 2015 Cuma

Sanayide sürpriz artış

Sanayi ekimde ciddi bir toparlanmayla üretimi yüzde 14,7 artırdı. Hatırlanacağı üzere eylül ayında yüzde 7,9’luk daralma yaşanmıştı. Böylece eylüldeki negatif görünüm düzeltilmiş oldu. Hareketli üç aylık büyüme oranlarına bakıldığında eylülde yüzde 0,3’e düşen yıllık bazlı büyüme temposu da yükselerek yüzde 4.6'ya ulaştı.

Mevsimsel dalgalanmalara ve tatil günlerine göre düzeltilmiş sanayi üretim endeksi ise bir ay öncesine göre sadece yüzde 0,1 arttı. Aşağıdaki grafikte de görüldüğü üzere, hem imalat sanayiine ilişkin kapasite kullanım oranında, hem de sanayi üretim endeksinde mevsimsel faktörler ve tatil günleri ayıklandıktan sonra çok önemli bir zıplama gözükmüyor. Son üç aylık verilere baktığımızda sanayi üretiminde yıllık büyüme temposunun ekim ayı itibarıyla yüzde 2,6 seviyesinde olduğunu görüyoruz.

Genel görünümü özetleyecek olursak, hem ham verilere, hem de düzeltilmiş verilere bakarak sanayi üretiminin yüzde 3-4 aralığında büyüdüğünü söyleyebiliriz. Bu da GSYH büyümesine kabaca 1-1,5 puan civarında katkı yapacak.
Detaylara baktığımızda, özellikle ihracat odaklı sektörlerde büyüme oranının daha yüksek olduğunu görüyoruz. Sermaye malı imalatındaki yıllık artış oranı yüzde 24.2’ye ulaşırken, dayanıklı tüketim malı imalatında da yüzde 18,5 artış gerçekleşmiş. Bu sektörlerde, özellikle bilgisayar, elektronik cihazlar ve otomotiv sektörlerinde yüksek artışlar sanayi üretimini yukarıya çekmiş. En düşük büyüme ise enerji bazlı sektörlerde yaşanmış ve enerji üretimi yüzde 8,4 oranında artmış.
Diğer yandan ekim ayı verilerinin seçim atmosferi ve siyasi belirsizliğe göre değerlendirilmesi gerekiyor. Bu nedenle önümüzdeki dönem açısından çok doğru bir gösterge olmayabilir. Kasım verilerinde seçim sonrası olası pozitif etkileri de görmüş olacağız. Olumsuz faktör olarak ise Rusya ile oluşan gerginlik bir miktar olumsuz etkileyecektir. Ancak genel olarak temponun ihracat bazlı sektörlerin performansına bağlı olarak toparlanmaya devam etmesini bekliyoruz. Siyasi gelişmelerin ve Rusya'nın ihracata etkisi nedeniyle bu toparlanma 2016’ya da sarkabilir.

<p>Mete Gazoz, Tokyo 2020'de altın madalyayı kazanarak tarih yazdı. Genç sporcumuzun henüz 17 yaşınd

Mete Gazoz sözünü tuttu! Henüz 18 yaşındayken bakın ne demişti

İki deli bir araya geldi: Adana'da Balotelli izdihamı

Bakanı Kurum, Antalya'da incelemeler yaptı

İstanbul'da tramvay raydan çıktı