• $16,9822
  • €17,5233
  • 984.553
  • 2398.51
29 Mayıs 2013 Çarşamba

Sanayide kapasite kullanımında yükseliş!

Geçen yıl neredeyse yıl boyunca düşen imalat sanayi kapasite kullanım oranı bu yıl ocak ayından beri yükseliyor. Mayıs ayında da bu yükseliş devam etti ve kapasite kullanım oranı geçen ayki yüzde 73.6 seviyesinden 1.2 puanlık artışla yüzde 74.8 oranına ulaştı. Geçen yılın aynı ayında bu oran yüzde 74.7 seviyesindeydi. Yani yıllık bazda 0.1 puanlık küçük bir artış var. Ancak, imalat sanayi kapasite kullanım oranının, son 14 ayda, yıllık bazda ilk defa yükselmesi önemli bir gösterge.

SANAYİ GERİDEN GELİYOR
Kapasite kullanım oranı mevsimsel faktörlere düzeltildiğinde, yılbaşından bu yana devam eden yükseliş trendi daha da belirginleşiyor. Bu yılın ilk ayında yüzde 73.1 seviyesinde olan oran ilk dört ay görülen istikrarlı artışla yüzde 74.3 seviyesine ulaşmıştı. Mayıs ayında da 0.3 puanlık artış gerçekleşti ve mevsimsel düzeltilmiş kapasite kullanım oranı yüzde 74.6 seviyesine ulaştı.
Aşağıdaki grafik, mevsimselliğe göre düzeltilmiş kapasite kullanım oranı ile sanayi üretim endeksi arasındaki yakın ilişkiyi ve paralelliği gösteriyor. Bilindiği gibi sanayi üretim endeksi iki ay kadar geriden açıklanıyor. Buna karşılık kapasite kullanımı oranı daha güncel verilerden oluşuyor.


Grafiğin son dönemlerine dikkatli bakılırsa, yukarıda bahsettiğimiz istikrarlı yükseliş trendi hemen göze çarpacaktır. Bu da sanayi üretimi açısından olumlu haber anlamına geliyor. Bilindiği gibi sanayi sektörü ilk çeyrekte biraz zayıf bir tempoyla yıllık bazda yüzde 1.3 oranında büyümüştü. Yaptığımız hesaplamalar bu oranın nisan ve mayıs ayı verilerinde yüzde 3’ün üzerine çıkacağını haber veriyor.

AĞIR AĞIR TOPARLANMA
Diğer yandan, Merkez Bankası tarafından açıklanan reel kesim güven endeksinde nisan ayındaki düşüşün ardından mayıs ayında artış gerçekleşti. Güven endeksindeki artışın genel gidişata ek olarak, gelecek üç aya ilişkin üretim hacmi, toplam istihdam ve ihracat sipariş miktarı gibi alt kalemlerden geldiğini görüyoruz. Son üç aya ilişkin toplam sipariş miktarında da ciddi artışlar var. Özetle, hem kapasite kullanımı, hem de reel kesim güven endeksi, ağır tempolu toparlanma trendinin devam ettiğine işaret ediyor.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı