• $17,9448
  • €18,4149
  • 1035.76
  • 2864.25
15 Temmuz 2017 Cumartesi

Sanayide büyüme temposu sürüyor!

Sanayi üretimi mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,1 arttı. Bir önceki ay artış yüzde 6 olarak yukarı yönlü revize edildi. Böylece ilk çeyrekte yüzde 1,7 büyüyen sanayi sektörü, ikinci çeyrekte ciddi bir tempo artışı kaydetti. Kapasite kullanım oranlarındaki yükseliş trendi de göz önüne alındığında, sanayi üretiminde ikinci çeyrek büyümesinin yüzde 5 civarında olacağını tahmin ediyoruz.

TÜİK tarafından mevsimsel dalgalanmalara ve tatil günlerine göre düzeltilmiş sanayi üretim endeksine baktığımızda ise üretimin aylık bazda yüzde 1,5 azaldığını görüyoruz. Ancak düzeltilmiş endekste aydan aya görülen dalgalanmaların yüksek olduğunun altını çizelim. Son üç aylık trende baktığımızda, bir önceki döneme göre yüzde 2,3 büyüme hesaplıyoruz.

TÜİK ve Merkez Bankası verilerinden derlediğimiz aşağıdaki grafikte düzeltilmiş sanayi üretim endeksi ile kapasite kullanım oranları birlikte gösteriliyor:

Grafiğin özellikle son dönemine baktığımızda, her ne kadar son aylarda kısmi bir düşüş görülse de hem kapasite kullanım oranında hem de sanayi üretiminde ciddi bir ivmelenme söz konusu. Sanayi sektörünün belkemiğini oluşturan imalat sanayiinde kapasite kullanım oranının mayıs ve haziranda yüzde 79’a ulaştığını görüyoruz. Bu oran büyümenin kısmen yavaş seyrettiği 2010-2017 dönem ortalamasının yaklaşık üç puan üzerinde ve büyüme performansında rekorların kırıldığı 2003-2009 dönem ortalamasının yarım puan altında. Bu da sanayi sektörü açısından umutlu ve sevindirici bir gösterge.

Sanayi üretiminde sektörel detaylara bakacak olursak, sadece dayanıksız tüketim malı imalatında yüzde 0,8 oranında negatif büyüme, yani üretim azalması görülmüş. Diğer ana sektörlerde büyüme oranları daha güçlü. Genel olarak 24 ana sektörden sadece 7’sinde negatif büyüme oranları görülürken 17 sektörde büyüme pozitif tempoda devam ediyor.

Son açıklanan dış ticaret ve kapasite kullanımı verilerini kullanarak yaptığımız hesaplamalara göre haziran ve temmuzda da sanayi sektöründe yüksek büyüme oranları göreceğiz. Haziranda beklenen büyüme oranını yüzde 7 civarında hesaplıyoruz. Temmuz ayıyla ilgili henüz bir veri yok. Ancak geçen yıl 15 Temmuz nedeniyle görülen keskin üretim düşüşleri göz önüne alındığında, baz etkisi nedeniyle çift basamaklı büyüme oranları görmemiz sürpriz olmayacak.

<p> </p>

6'lı masa paralel bir YSK mı oluşturdu?

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?

'Şimdi Beşir düşünsün!' Aşk-ı Memnu'nun Cemile'si Pelin Ermiş'e kim 40 yaşında der ki...