• $13,4728
  • €15,1975
  • 800.21
  • 1945.07
10 Mart 2016 Perşembe

Sanayi yıla iyi başladı

Hem ihracat performansında hem de imalat sanayi kapasite kullanımında ocak ayında görülen düşüşlere rağmen sanayi üretimi 2016’ya iyi bir başlangıç yaptı. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre sanayi üretimi ocak ayında yüzde 3,6 oranında arttı. Böylece sanayi sektörü genelinde 2015’in son çeyreğinde başlayan toparlanma trendi ocak ayında da devam etmiş oldu. Hatırlanacağı üzere sanayi üretimi geçen yılın ilk üç çeyreğinde sadece yüzde 1,7 oranında büyürken son çeyrekte büyüme oranı yüzde 4 olmuştu.

TÜİK tarafından açıklanan mevsimsel dalgalanmalara ve tatil günlerine göre düzeltilmiş sanayi üretim endeksi de sanayideki genel toparlanma trendini teyit ediyor. Düzeltilmiş endeks aralık ayına göre yüzde 1 oranında arttı. Aralık ayında da yüzde 0,8 oranında aylık artış gerçekleştiğinden bu canlanma önümüzdeki dönem açısından umut verici. Son üç aylık tempoya bakılırsa sanayi üretiminin yıllık yüzde 4,3 gibi büyüme hedefine yakın bir oranda arttığını görüyoruz.
Ancak, özellikle ihracat tarafından gelen olumsuz haberlere ve aynı zamanda imalat sanayi kapasite kullanım oranında son aylarda görülen kısmi düşüşlere baktığımızda sanayi üretimi temposunun kırılgan olduğunu söyleyebiliriz. Aşağıdaki grafik hem sanayi üretiminde hem de imalat sanayi kapasite kullanım oranında mevsimselliğe göre düzeltilmiş verilerin uzun dönemli seyrini özetliyor:

Grafiğin son dönemine dikkatle bakıldığında imalat sanayi kapasite kullanım oranında ocak ve şubat aylarında görülen düşüş hemen göze çarpıyor. Yıllık bazda geçen yılın aynı ayına göre değişim hâlâ artıda olsa da, mevsimselliğe göre düzeltilmiş verilerde kapasite kullanımı oranının aralık ayındaki yüzde 75,4 seviyesinden şubat ayında yüzde 74,1’e gerilediğini görüyoruz. Bu verileri kullanarak yaptığımız hesaplamalara göre şubat ayında sanayi büyümesinin bir miktar zayıflayacağını ve yüzde 2 civarına düşeceğini öngörüyoruz. Diğer yandan geçen yılın ocak ve şubat aylarında sanayi üretiminin ortalama yüzde 1 oranında azaldığı ve mart ayında yüzde 5 civarında arttığı da dikkate alınırsa, şubat ayında baz etkisinin olumlu, ama mart ayında da olumsuz olacağını söyleyebiliriz.
Ocak ayı verilerinin detaylarına baktığımızda, sermaye malı imalatı dışındaki sektörlerde büyüme oranının pozitif olduğunu görüyoruz. En yüksek büyüme oranları yüzde 7,1’le dayanıklı tüketim mallarında, yüzde 6,8 ile enerji sektöründe ve yüzde 5,9 ile dayanıksız tüketim mallarında gerçekleşmiş. Ara malı imalatı yüzde 2,2 oranında artarken sermaye malı imalatı yüzde 0,2 (yani binde 2) oranında azalmış. Sektörel detaylarda, eczacılık ürünleri (yüzde 40), rafine petrol ürünleri (yüzde 30,7) gibi sektörler oldukça yüksek büyüme oranlarıyla dikkat çekiyor. Giyim, tekstil, mobilya gibi ana sektörlerde yüzde 5’in üzerinde büyüme temposu yakalanırken elektrikli teçhizat, bilgisayar elektronik cihazlar, otomotiv gibi teknoloji ve ihracat odaklı sektörlerde büyüme oranları negatife dönmüş. Bu negatif oranların önümüzdeki şubat ve mart döneminde pozitife dönüp dönmeyeceği önemli hale gelmiş durumda.

Ezgi Aşık soruyor, Gazeteci-Yaza <a href='https://twitter.com/idriskardas' role='link' style='font-s

Muhalefet neden Erdoğan'ı hedef alıyor?

256 yaşında ölen adamın sırrı açıklandı!

Rusya'nın en korkutucu köyü! Kimse gitmeye cesaret edemiyor

Akbabalar evcil köpeklerin peşine düştü! Korku dolu anlar