• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
12 Ekim 2011 Çarşamba

Sanayi üretiminde sürpriz düşüş!

Sanayi üretim endeksi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3.8 artarken, aylık bazda ise yüzde 2.6'lık bir küçülme söz konusu. Ağustostaki bu düşüş temmuzdaki beklenenin üzerinde gerçekleşen artışın düzeltmesi olarak yorumlanabilir.
Şimdi gözler eylül ve ekimde. Son çeyrekte gelecek sanayi üretimi verileri 2012 büyümesi için de yol gösterici olacak
Sanayi üretim endeksi ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3.8 oranında artış gösterdi. Daha önceki aylarda görülen sanayi üretim artışıyla karşılaştırıldığında bu oran oldukça düşük. Ek olarak, endeks mevsimsel dalgalanmalar ve tatil günlerine göre düzeltildiğinde bir önceki aya göre yüzde 2.6 gibi oldukça keskin sayılabilecek bir düşüş gerçekleşmiş bulunuyor. Aylık bazda yüzde 2.6'lık küçülme yıllık bazda yüzde 27 gibi yüksek bir daralmaya karşılık geliyor.
Hatırlanırsa imalat sanayiine ilişkin kapasite kullanım oranları mevsimselliğe göre düzeltildiğinde marttan temmuza kadar istikrarlı bir şekilde düşmüş, ağustos ve eylülde yeniden yükselmeye başlamıştı. Kapasite kullanım oranları düşerken temmuz ayında sanayi üretim endeksinde sürpriz bir artış gerçekleşmişti. Düzeltilmiş sanayi üretim endeksi temmuz ayında aylık bazda yüzde 2.6 oranında yükselmişti. Dolayısıyla ağustos ayındaki düşüş, aslında temmuz ayında beklenenin üzerinde gerçekleşen artışın bir düzeltmesi olarak yorumlanabilir. Özetle, düzeltilmiş endeks ağustos ayında haziran ayındaki seviyesine geri gelmiş.

"grafik.20111011231802.jpg"
Grafikte temmuz ve ağustos aylarındaki aylık dalgalanmalar net olarak görülebiliyor. Ağustos sonrasında kapasite kullanım oranlarındaki yükselişe bakarak sanayi üretiminin eylül ayında yeniden yükselişe geçeceğini tahmin edebiliriz. Bu da ocak ayından bu yana genel trendi aşağı yönlü olan düzeltilmiş sanayi üretim endeksini yukarıya çevirecektir. Ancak temmuz ve ağustos aylarındaki gibi aylık veriler bazen yanıltıcı olabiliyor. Bu nedenle uzun dönemli trende bakmamız açısından bu ay sonunda açıklanacak olan ekim ayı kapasite kullanım oranlarını beklememiz gerekiyor.

EYLÜL VE EKİM ÖNEM KAZANDI
TEMMUZ ayındaki yüksek artışın ardından, ağustos ayında görülen düzeltme aynı zamanda kurlarda yaşanan dalgalanmanın sanayi sektörüne olan dolaylı etkisi olarak da yorumlanabilir. Uzun dönemli trende işaret etmesi açısından şimdi artık eylül ve ekim ayı verileri daha fazla önem kazandı.

SON 3 AYDAKİ BÜYÜME YÜZDE 6
HAREKETLİ üç aylık ortalamalara baktığımızda, son üç ayda sanayi sektöründeki büyümenin yüzde 6 civarında seyrettiğini görüyoruz. Bu da yılsonu büyüme beklentileriyle uyumlu. Ancak son çeyrekte gerçekleşecek olan üretim performansı 2012 yılına ilişkin büyüme açısından daha belirleyici sinyaller verecektir.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak