• $9,6125
  • €11,2034
  • 554.469
  • 1479.93
12 Ekim 2013 Cumartesi

Sanayi üretiminde keskin düşüş!

Sanayi sektöründe üretim temposu ağustos ayında sürpriz ve keskin bir şekilde yavaşladı. Toplam üretim yıllık bazda yüzde 1.4 oranında azalırken imalat sanayindeki düşüş yüzde 0.9 oranında gerçekleşti. Aylık sanayi üretimi geçen yılla karşılaştırıldığında bu yıl ilk defa azalmış oldu. Beklentiler sanayi üretiminin yıllık bazda yüzde 3-5 arası artmasını öngörüyordu. İki hafta önceki yazılarımızda biz kapasite kullanımı ve dış ticaret verilerini kullanarak yaptığımız hesaplamalara bakarak ağustos ayında daha yüksek bir büyüme ancak eylül ayında bir gerileme bekliyorduk. Sanayi üretimi verileri bizi de şaşırttı ve ağustos ayında beklenmedik bir düşüş  gerçekleşti. 
Sanayi üretimindeki beklenmedik düşüş hemen akıllara ramazan ve bayram etkisini getiriyor. Nitekim takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin sadece yüzde 0.1 oranında azaldığını görüyoruz. Mevsimsel dalgalanmalara ve tatil günlerine göre düzeltilmiş endeks ise temmuz ayına göre yüzde 4 oranında azaldı. Bu endeks geçen yıl sonundan itibaren en düşük seviyesine gerilemiş durumda. Aşağıdaki grafikte bu keskin düşüş belirgin bir şekilde görülebiliyor. 

Grafikte de görüldüğü üzere kapasite kullanımında son birkaç aydır zaten yatay bir seyir söz konusu idi. Bu nedenle sanayi üretiminde temponun bir miktar yavaşlaması sürpriz olmadı. Ancak, araya bayram ve tatil etkisi girince eylül ayından itibaren beklenen yavaşlama daha erken gerçekleşmiş oldu. 
Tablo çok olumsuz değil
Verilerin detayına bakıldığında ise aslında tablonun çok da olumsuz olmadığını görüyoruz. Ağustostaki keskin düşüşlerin dayanıksız tüketim ve enerji üretimi gibi iç talebin etkili olduğu sektörlerde gerçekleştiğini görüyoruz. Dayanıklı tüketim ve ara malı imalatında tablo kısmen daha olumlu. 
Örneğin otomotiv, makine ve ekipman gibi alt sektörlerde bir miktar büyüme, yani üretim artışı var. Bu kalemler ihracata yönelik olduğundan diğer sektörlere göre daha güçlü bir görünüme sahip. Ancak son dönemde dış ticaret tablosu da uluslararası piyasalarda görülen FED kaynaklı dalgalanmalar ve belirsizliklerden olumsuz etkilendi. Bütün bu faktörler göz önüne alındığında, özellikle döviz kurlarındaki dalgalanma, iç talebi  olumsuz etkilemeye devam edebilir. Bu nedenle iç talebe yönelik üretimin yavaş tempoda devam edeceğini tahmin ediyoruz. Aynı zamanda dış ticaret tablosunda görülen bozulma ve ihracattaki azalma sanayi üretimini etkileyecektir. Bu faktörler göz önüne alındığında, Merkez Bankası’nın faiz frenini çekmemesi çok doğru bir politika olarak ortaya çıkıyor. Eğer faizler hızlı bir şekilde yükseltilseydi, durgunluğun boyutu kuşkusuz daha büyük olacaktı.

<p>Futbol, sahaları aşıp evlerimizdeki televizyonlara, günlük  aktivitelere ve tabi ki son olarak oy

Neden PES Atarız?

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi