• $7,5297
  • €9,102
  • 444.45
  • 1511.83
11 Mayıs 2011 Çarşamba

Sanayi üretiminde ilk çeyrek

Son birkaç aydır imalat sanayiinde kapasite kullanımı verilerine bakarak sanayi üretiminde üretim temposunun yavaşlayacağına ilişkin tahmin yapıyoruz. Bu hafta açıklanan mart ayına ilişkin sanayi üretim endeksi bu tahminlerimizi teyit etti.
Sanayi sektöründe üretim mart ayında yıllık bazda yüzde 10.4 oranında arttı. Bu artış oranı bizim tahminlerimizin üzerindeydi. Kapasite kullanım oranlarındaki seyir daha düşük, muhtemelen de tek basamaklı bir büyüme oranına işaret ediyordu. Ancak geçtiğimiz üç aylık sanayi üretim artış oranları ile karşılaştırıldığında, yıllık büyüme oranının ocak ayında yüzde 19'daki seviyeden şubat ayında yüzde 13.9'a ve mart ayında yüzde 10.4'e aşağı yönlü bir seyir söz konusu.
Aynı zamanda, mevsimsel dalgalanmalara ve tatil günlerine göre düzeltilmiş sanayi üretim endeksi de iki aydır düşüş gösteriyor. Şubat ayındaki aylık yüzde 1.7 oranındaki düşüşün ardından mart ayında da yüzde 0.3'lük düşüş söz konusu. Aşağıdaki grafikte mevsimselliğe göre düzeltilmiş sanayi üretim endeksinin ve kapasite kullanım oranlarının izlediği seyir birlikte gösteriliyor:

Grafiğin son dönemine bakıldığında hem kapasite kullanım oranlarında, hem de sanayi üretim endeksinde görülen yatay ve kısmen aşağı yönlü seyir belirgin olarak görülebiliyor. Mevsimselliğe göre düzeltilmiş kapasite kullanım oranları ocak ayından itibaren üç aydır (nisan ayı dahil) düşüyor. Benzer bir şekilde, düzeltilmiş sanayi üretim endeksi de ocak ayında ulaştığı 128 seviyesinden itibaren şubat ve mart aylarında düşmeye devam etti.
Diğer yandan geçen yılın mart ayında sanayi üretiminin yıllık bazda yüzde 21.4 oranında arttığını da hatırlarsak, bu yılın aynı ayında baz etkisine rağmen gerçekleşen yüzde 10.4'lük artışın ciddi bir büyümeye karşılık geldiğini de belirtmemiz gerekiyor. Çeyrekler bazında, 2011'in ilk çeyreğinde sanayi sektörünün yüzde 14.2 oranında büyümüş olması, GSYH büyüme oranını da yaklaşık 4 puan yukarıya çekecek. Büyüme oranının yüksek seviyede devam etmesi ekonominin geneli açısından olumlu bir haber. Aynı zamanda büyüme temposunun yavaşlıyor olması ve daha düşük seviyelerde stabilize olması da cari açık ve Merkez Bankası para politikası açısından önemli bir durum.
Önümüzdeki dönemde, büyüme temposundaki yavaşlamanın ithalata ve cari açığa etkisinin, muhtemelen seçimlerden sonra belirginleşeceğini düşünüyoruz. Bu da cari açıktaki yükselişin kısmen birkaç ay daha devam ettikten sonra yılın ikinci yarısında ivmesini kaybetmesi anlamına geliyor. Yılın ilk yarısında gerçekleşecek yüksek büyüme temposu da yılın ikinci yarısında daha mütevazı oranlara düşmek zorunda. Merkez Bankası'nın uyguladığı yeni para politikasının etkileri de yılın ikinci yarısında daha da belirginleşecek. Ancak yıl ortalamasında yine de yüzde 6'nın civarında hatta üzerinde büyüme oranı sürpriz olmayacak.
"denis.20110510231728.jpg"

<p>Türk savunma sanayisi şirketi HAVELSAN kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer risklerin tespi

İHA'lara 'milli' dokunuş: Kimyasal riskleri de tespit edecek

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Fenerbahçe'nin ardından Galatasaray... Beşiktaş'ta yüzler gülüyor

Haftanın yalanları