• $7,3329
  • €8,8182
  • 406.125
  • 1521.69
10 Nisan 2011 Pazar

Sanayi üretiminde artış var ama...

Sanayi sektöründe üretim şubat ayında yıllık bazda yüzde 13.9 oranında arttı. Böylece sanayi üretim endeksinde art arda on beş aydır pozitif artış oranı gerçekleşmiş oldu. Daha önce açıklanan kapasite kullanım oranları sanayi sektöründe çift basamaklı artış oranının şubat ayında da devam edeceğine işaret ediyordu. Bu açıdan yüzde 13.9'luk artış piyasadaki tahminlerden biraz az da olsa sürpriz olmadı.
Diğer yandan geçen yılın şubat ayında da sanayi üretiminin yüzde 17.6 oranında artmış olduğunu, yani baz etkisi faktörünün söz konusu olmadığını da hatırlatalım. Yani yüksek sanayi üretim artışına paralel olarak cari açıktaki yüksek artışın şubat ayında da devam etmesi sürpriz olmayacak. Şubat ayına ilişkin cari açık verileri önümüzdeki hafta açıklanacak.
Sanayi üretimi mevsimsel dalgalanmalara ve çalışılan gün sayısına göre düzeltildiğinde ise aylık bazda yüzde 1.7'lik azalmaya işaret ediyor. Bu da sanayi sektöründe üretimin bir miktar tempo kaybettiği anlamına geliyor.  Merkez Bankası'nın aldığı tedbirlerin ardından şubat ayındaki göreceli yavaşlama da sürpriz olmamalı. Mart ayında da bu yavaşlamanın devam etmesi beklenmeli!
Merkez Bankası'nın daha önce açıkladığı verilere göre mart ayında imalat sanayiinde kapasite kullanımı yüzde 73.2 oranında gerçekleşmişti. Bu orana dayanarak yaptığımız hesaplamalarda mart ayında sanayi üretimindeki yıllık artışın yüzde 5 gibi daha mütevazı oranlara gerileyeceğini tahmin ediyoruz.
Aşağıdaki grafikte kapasite kullanımı ve sanayi üretimi endeksindeki son dönem gelişmeleri özetleniyor.

"denis.20110409224013.jpg"

Grafikte sanayi üretimi ve kapasite kullanımı arasındaki paralellik belirgin bir şekilde görülebiliyor. Daha da önemlisi kapasite kullanımında son dört ayda görülen yatay seyir de dikkat çekiyor. Bu yatay seyrin sanayi üretimine de yansıması sürpriz olmayacak. Bu da özellikle bu yılın ikinci çeyreğinden itibaren daha düşük oranlarda büyümeyle karşılaşacağımızın sinyalini veriyor.
Özetle sanayi üretiminde temponun yavaşlaması büyüme oranlarını da bir miktar aşağıya çekecek. Ancak Merkez Bankası da zaten iç talepteki hızlı artışın önüne geçerek cari açıktaki hızlı artışın risk oluşturmasını engellemeye çalışıyordu. Düzeltilmiş endeksin şubat ayında yüzde 1.7 oranında azalması aralık ve ocak aylarındaki yüksek artış trendinin düzeltmesi olarak algılanabilir. Aynı zamanda Merkez Bankası'nın politika hedefleri ile uyumlu bir gerçekleşme olduğunu da eklememiz gerekiyor. Ancak bu gelişmelerin uzun döneme yayıldığından emin olabilmek için mart ayından itibaren sanayi üretiminde görülecek gerçekleşmelerin temposunu dikkatli izlememiz gerekiyor.

<p>Sarı lacivertliler Pelkas'ın attığı gol ile sahadan 1-0 galibiyetle ayrıldı. Akşam Gazetesi Spor

Trabzonspor- Fenerbahçe maç yorumu

Yeni normalleşme süreciyle okullarda yüz yüze eğitim başlandı! İşte ilk kareler

Madde madde kademeli normalleşme dönemi! İşte merak edilen soruların cevabı

Niğde'de kaçak kazı yapan 4 kişi suçüstü yakalandı