• $13,5317
  • €15,3365
  • 788.749
  • 1979.83
12 Şubat 2013 Salı

Sanayi üretimi yılı düşüşle kapadı

Çünkü kapasite kullanımı oranı tüm yıl boyunca aşağı yönlü bir trend sergilemiş, ancak sanayi üretiminde dalgalı ama yavaş da olsa yukarı yönlü bir tempo görülüyordu. Aralık ve ocak ayındaki kapasite kullanım oranlarına bakarak, sanayi üretiminde yıllık artış oranının negatife dönebileceğini söylemiştik. Yaptığımız hesaplamalara göre de düşüşün yüzde 2-4 arasında olabileceğini tahmin ettik.
Bu hafta 2012 Aralık ayına ilişkin sanayi üretim verileri açıklandı. Buna göre aralık ayında sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 3.8 oranında azaldı. İmalat sanayiinde azalma oranı yüzde 3.6. Piyasalar ufak da olsa bir artış bekliyordu. Bu gelişmeyle 2012'nin son çeyreğinde toplam sanayi üretimi sadece yüzde 0.3 olarak gerçekleşti. Yılın ilk üç çeyreğinde bu oranlar sırasıyla yüzde 2.8, 3.5 ve 2.7 olarak gerçekleşmişti. Tüm yıl genelinde ise sanayi üretimi yüzde 2.3 oldu.
Tatil günlerine ve mevsimsel dalgalanmalara göre düzeltilmiş sanayi üretimi ise aylık bazda yüzde 1.5 oranında azaldı. Bu da aralık ayındaki düşüşün mevsimsel faktörlere bağlı olmadığına işaret ediyor. Bu da bir açıdan kapasite kullanım oranındaki düşüş trendiyle paralel bir gelişme arzediyor. Tekrar hatırlatmak için kapasite kullanımı ve sanayi üretim endeksi arasındaki ilişkiyi gösteren grafiği aşağıya ekliyoruz.

Tekrar grafiğin son dönemine dikkat çekmek gerekirse, kapasite kullanım oranının bir yılı aşkın bir süredir aşağı yönlü trendde olması, sanayi üretiminde canlanmanın güçlü olmadığını gösteriyor. Yaptığımız hesaplamalar ocak ayında da yıllık bazda yüzde 1 ila 5 arasında bir düşüş gerçekleşeceğine işaret ediyor. Bu tahminimizi imalat sanayii ve dış ticaret verileri açıklandıktan sonra tekrar güncelleyeceğiz. 

BÜYÜME %2.5'E YAKIN
Sanayi üretiminin yılı düşüşle kapatması ve ocak ayı için de negatif büyüme olasılığının artması ne anlama geliyor? Öncelikle, belirttiğimiz gibi 2012'nin son çeyreğindeki toparlanmanın güçlü olmadığını kabul etmek gerekiyor. Üretim ve ihracat tarafında  belirgin bir zayıflama söz konusu. Ancak iç talep tarafında görülen toparlanmanın daha canlı olduğunu tüketim ve kredi verilerine bakarak görebiliyoruz. Bu canlanma ilerleyen dönemde, muhtemelen şubat ve mart aylarından itibaren üretim rakamlarına da yansıyacaktır. 2012 için yıllık sanayi üretimi yüzde 2.3 oldu. Yarın 'betam' teknik öncü tahminlerini yayınlayacağımız 2012 yılı GSYİH büyümesi de yüzde 2.5-2.7 arasında gerçekleşecek gibi duruyor.

<p>1-DUNE</p><p>Okunması zor bir kitabın sinema uyarlamasını pek çok insan dört gözle bekledi

2021'in öne çıkan ve en çok konuşulan filmleri

Topladığı tahtalardan öyle bir şey yaptı ki...

Son hali hayran bıraktı! Hurdalıktan 2000 dolara satın aldı

Tesla'nın koltuğunu kestiler! Bakın içerisinden neler çıktı