• $9,515
  • €11,1023
  • 546.23
  • 1455.42
11 Ağustos 2014 Pazartesi

Sanayi üretimi yerinde saydı

Haziran ayında sanayi üretiminde tempo kaybı yaşandı. Mevsimsel dalgalanmalara ve tatil günlerine göre düzeltilmiş sanayi üretim endeksi Mayıs ayında 120.5’ten 119.5’e düşmüştü. Endeks haziran ayında 0.1 puanlık çok ufak bir yükselişle 119.6’ya yükseldi. Böylece sanayi üretimi ikinci çeyrekte ilk çeyreğe göre değişmemiş oldu. Kısaca, sanayi üretiminden ikinci çeyrekte büyümeye fazla katkı gelmiyor.

Sanayi üretim endeksinin izlediği yatay seyir aşağıdaki grafikte kapasite kullanım oranının trendi ile birlikte gösteriliyor.

Grafikte de görüldüğü üzere, imalat sanayiinde kapasite kullanım oranı bu yılın başından itibaren düşerken, yukarı yönlü olan sanayi üretiminde de trend yataya dönmüş durumda. Bu da yıl sonu büyüme hedefi olan yüzde 4 oranı için endişelere neden oluyor.
Sanayi üretiminin yıllık bazlı karşılaştırmalarına baktığımızda ise, haziran ayında yıllık büyüme oranını yüzde 1.4 olarak hesaplıyoruz. Bu oran mayıs ayında yüzde 1.7 olmuştu. Yılın ilk dört ayında ise sırasıyla ocakta yüzde 7.1, şubatta yüzde 4.6, martta yüzde 4.2 ve nisanda yüzde 4.5 oranlarında üretim artışı gerçekleşmişti. Bu oranların mayıs ve haziran aylarında yüzde 2’nin altına düşmesi büyüme temposunda ciddi bir kayıp olduğunun bir işareti.
Çeyrekler itibarıyla da ilk çeyrekte yüzde 5.3 olan sanayi büyüme oranı ikinci çeyrekte yüzde 2.5’e düştü. Sanayi üretiminde durağan ve olumsuz seyir temmuz ayında da devam ederse, negatif oranlar, yani üretimde azalma da görülebilir. Öncü göstergelerden kapasite kullanım oranı (yukarıdaki grafikte de görüldüğü üzere) hazirandan sonra temmuzda da zayıf seyrini sürdürmüştü. Bu durumun yaklaşık iki ay geriden açıklanan sanayi üretim endeksi üzerindeki etkisini önümüzdeki ay göreceğiz.
İkinci çeyrek GSYH büyüme oranları önümüzdeki ay açıklanacak. Bu rakamlar yıl sonu büyüme hedefinin tutturulması açısından çok önemli. Ancak son veriler ve öncü göstergelerden izleyebildiğimiz kadarıyla, hedeflenen yüzde 4 büyüme için, büyüme temposundaki duraklamanın yılın ikinci çeyreğinde tersine dönmesi ve yeniden tempo kazanması gerekiyor.

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu