• $9,3459
  • €10,8764
  • 533.593
  • 1433.22
10 Nisan 2015 Cuma

Sanayi üretimi şubatta toparladı!

Hatırlandığı üzere sanayi üretimi ocak ayında azalmış ve yıla kötü bir başlangıç yapmıştı. Son verilere göre ocak ayında yüzde 2.2 oranında küçülen sanayi sektöründe şubat ayında kısmi bir toparlanma söz konusu oldu ve üretim yüzde 1.0 oranında arttı. Bu artış, ocak ayındaki kaybı telafi etmese de üretim temposunun pozitife dönmesi açısından önemli. Yılın ilk iki ayı dikkate alındığında sanayi üretiminin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0.6 (yani binde 6) oranında azaldığını hesaplıyoruz.

Mevsimselliğe ve tatil günlerine göre düzeltilmiş sanayi üretim endeksine bakıldığında da benzer bir tablo görülüyor. Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 1.2 oranında azalan düzeltilmiş sanayi üretim endeksi şubat ayında toparlandı ve ocak ayına göre yüzde 1.7 oranında arttı. İki aylık ortalamayı hesapladığımızda ise sanayi üretiminin değişmediğini, kısmen azaldığını görüyoruz. Bu duraklama temposunun devam edip etmeyeceği yılın ilk yarısında büyük oranda büyüme temposunu belirleyecek. Bu nedenle mart ve nisan aylarında üretime yönelik açıklanacak veriler ciddi önem taşıyor.

Aşağıdaki grafikte sanayi üretim endeksinde yaşanan değişmelerle kapasite kullanımındaki görünüm birlikte gösteriliyor:

Grafikte imalat sanayiinde kapasite kullanımı ve sanayi üretiminde görülen genel trendler birbiriyle uyumlu bir görüntü arz ediyor. Merkez Bankası ve TÜİK’in açıkladığı öncü göstergelerde, imalat sanayiinde kapasite kullanımının azalmaya devam ettiği görülüyor. Bu sanayi üretimi trendi için kötü bir haber. Benzer olumsuz göstergeler ihracat rakamlarından da gelmişti. Nitekim kapasite kullanımı ve dış ticaret verilerini baz alarak yaptığımız tahmini hesaplamalarda mart ayında sanayi üretiminin yüzde 4 civarında azaldığını ve genel ekonominin ilk çeyrekte negatif trendde olduğunu görüyoruz.

Bu olumsuz tahminler kuşkusuz teknik varsayımlara göre hesapladığımız rakamlar. Gerçek ekonomide oluşan büyüme temposunu ise birkaç ay geriden takip edebiliyoruz. Ancak son dönemde döviz hareketlerinin bir miktar durulmuş olması, bunun yanında enerji fiyatlarından beklenen maliyeti düşürecek olumlu etkiler yılın ikinci çeyreğinde daha olumlu bir büyüme temposunu sağlayabilir.

<p class=''>CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaorğlu  dostları tarafından iyice köşeye sıkıştırıldı. Açı

HDP'den Millet İttifakı'na Öcalan şartı

WhatsApp'tan yeni güncelleme! Yedekler de korunacak

İstanbul'da sabah saatlerinde trafik yoğunluğu yaşanıyor

İstanbul'da muhteşem dolunay manzarası