• $13,62
  • €15,301
  • 794.063
  • 1951.17
9 Şubat 2013 Cumartesi

Sanayi üretimi şaşırttı!

Hatırlanırsa 2009 yılında global kriz ortamında yüzde 4.7 daralan Türkiye ekonomisi, 2010 ve 2011 yıllarında yüzde 8 üzerinde büyümüş ve 2011 yılında GSYİH oranı olarak rekor düzeyde yüzde 10, yani rekor cari denge açığı üretmişti. Sonunda 2012 yılında ülkenin büyümesinin frenlenmesi kararı alındı, büyüme yüzde 3 düzeyinin altına indi. 2012 yılı bittiğinde fren tutmuş ve büyüme yüzde 2.7 ve cari denge de yüzde 6.4 civarına gidecek gibi görünüyordu. Artık freni azaltıp  gaz verme zamanı gelmişti.


2012 yılında önce canlanma sinyalleri gelmeye başladı. Kredi artış hızı yükseliyordu. Tüketim yeniden canlanma işareti veriyordu. Ancak imalat sanayi sektöründe kapasite kullanımı da azalmaya başlamış, üstelik ithalat da yavaşlamıştı. Özellikle yabancı sermaye hareketi borsayı rekorlara taşımıştı. Bu durumda 2012'nin son çeyreğinin değerlendirilmesi için aralık sanayi üretimi verileri önem kazanmıştı. 

İKİ KRİTİK KARAR 
Merkez Bankası 2013 yıllık programında politika kararlarına ışık tutacak iki kriter gündeme getirmişti. Birincisi kredi artış oranı yüzde 15'in üstüne çıkmamalıydı. İkincisi reel döviz kuru da Merkez Bankası'nın endeksiyle 120'nin üstünde olmamalıydı. Kredi artışı hızlı olursa büyüme yeniden canlanır ama cari denge açığı da hızlı şekilde artardı. Döviz kuru ise TL'de aşırı değerlenme işareti verirse ihracat düşer, ithalat artar ve cari denge yeniden bozulurdu. 
Ocak ayının enflasyonu açıklandığında gıda fiyatlarındaki mevsimsel artış ve  alkol ve tütün mamullerinde zamlar enflasyonu yüzde 7.3'e çıkardı. Merkez bu durumu geçici kabul etti ve enflasyon hedefini yüzde 5.3 olarak tuttu. 
Ancak son dönem kredi rakamları yüzde 15'i aştı. Bu durumda Merkez Bankası ölçülü mevduat karşılık oranları artışı yoluyla bu artışın yavaşlamasını telafi etmek zorunda kaldı. Merkez Bankası'nın kendi tercih ettiği ölçüsü olan, 13 haftalık hareketli ortalama ile hesaplanan, döviz kuruna göre düzeltilmiş ve finans kesimi kredileri çıkartılmış kredi artış oranı, Ocak 2013 sonunda gelinirken son 28 haftanın en yüksek değeri olan yüzde 19.4'e yükseldi.  

2013 TAHMİNİ DEĞİŞMEDİ
İkincisi, ocak sonunda ilan edilen reel efektif döviz kuru Merkez Bankası tarafından belirlenen 120 sayısını hafifçe aştı. Bu arada esas beklenen veri olan sanayi üretimi Aralık 2012 sayısı dün açıklandı. 2012 sanayi üretimi, Kasım 2012 ayında geçen yıla göre yüzde 11.3 artış sergiledikten sonra Aralık 2012 verisinde eksi 3.8 boyutunda daralma sergiledi. Bu durumda 2012 yıllık sanayi büyümesinin yüzde 2.3 civarında gerçekleştiği ortaya çıktı. Ancak eğer takvim ve mevsim düzeltmesi yapılırsa büyüme bir önceki aya göre yüzde 1.5 daralmış. Detaylara bakıldığında hemen hemen tüm ihracat sektörlerinde daralma görünüyor. Sonuçta bu veriler, yeniden canlanmanın sanıldığından daha az olduğunu gösteriyor. Bu konuyu daha detaylı analiz edeceğiz ve 2012 son çeyrek ve tüm yıl büyüme ve cari denge tahminlerimizi yeniden hesaplayacağız. Son çeyreğin büyümesinin yatay olacağı garanti gibi. Yıllık tahminimiz olan yüzde 2.7 yüzde 2.6 olarak çıkabilir. Hesaplar yeniden yapılacak! Ama son veriler 2013 yılının daha güçlü bir büyüme yılı olacağı tahminimizi değiştirmiyor. 

<p>Bu zamana kadar rol aldığı projelerle büyük bir hayran kitlesi elde eden ünlü oyuncu Murat Serezl

Yeni projesini ilk kez AKŞAM'a anlattı

Çay tiryakilerine kötü haber! Öyle bir zararı var ki...

Bizi böyle kandırıyorlarmış! Tüm hileleri ortaya çıktı

Çıngıraklı yılanın kuyruğunda bakın ne var!