• $16,3442
  • €17,4962
  • 974.014
  • 2418.1
10 Aralık 2014 Çarşamba

Sanayi üretimi kıpırdanıyor

Sanayi üretimi ekim ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4.4 oranında arttı. Böylece son çeyreğin ilk ayında daha önceki döneme göre yüksek bir büyüme oranı gerçekleşmiş oldu. Hatırlatmak gerekirse ilk çeyrekteki yüzde 5.3’lük büyümenin ardından, sanayi sektöründeki büyüme temposu ikinci ve üçüncü çeyreklerde sırasıyla yüzde 2.6 ve 3.6 oranlarına gerilemişti. Ekim ayındaki büyüme oranı üçüncü çeyrekte görülen tempo artışının devam ettiğini gösteriyor.

Aylık oynaklık mantıklı değil

Mevsimselliğe ve tatil günlerine göre düzeltilmiş verilere baktığımızda ise sanayi üretim endeksinin bir önceki aya göre yüzde 1.8 oranında azaldığını görüyoruz. Ancak, aşağıdaki grafikte de görüleceği üzere, düzeltilmiş sanayi üretim endeksi verileri düzenli bir şekilde aydan aya oynaklık gösteriyor:

Her ne kadar ekim ayındaki mevsimsel düzeltilmiş büyüme oranı piyasa beklentilerine göre daha düşük kalsa da, aylık dalgalanmaları dikkatli analiz etmek gerekiyor. Grafikte üretim artış oranlarına bakıldığında, hep bir ay negatif ertesi ay pozitif sonra yeniden negatif oranlar düzenli bir şekilde birbirini tekrar ediyor. Bu verilerde, eylül ayında sanayi üretiminin aylık yüzde 2.1 oranında arttığını görüyoruz. Bu oran yıllık bazda yüzde 29’luk büyüme temposuna karşılık geliyor. Ekim ayında görülen yüzde 1.8’lik daralma ise yıllık bazda yüzde 19.7’lik küçülme temposuna işaret ediyor. Aydan aya görülen bu kadar yüksek oynaklık çok mantıklı bir durum değil. Aynı zamanda gerçekçi de değil. Bu nedenle aylık değil üç ya da altı aylık trendlere bakmak daha mantıklı.

Yatırım faktörü devreye girmeli

Son üç aylık sanayi üretimi temposuna düzeltilmiş endeksten baktığımızda, sanayi sektöründe büyüme temposunun yüzde 2.8 olduğunu hesaplıyoruz. Bu oran mayıs-haziran döneminde yüzde sıfıra kadar gerilemişti. Bu nedenle sanayi sektörünün yaz aylarındaki durgunluğu atlattığını, temponun yavaş yavaş hareketlendiğini söylemek mümkün.
Son olarak sektörel detaylara baktığımızda, yıllık bazda büyüme temposunun hemen hemen bütün sektörlerde hızlandığını görüyoruz. Ara malı imalatı yüzde 1.6 ve enerji üretimi yüzde 3 oranlarında artarken, dayanıklı ve dayanıksız tüketim mallarının imalatı sırasıyla yüzde 5.0 ve 7.4 oranlarında artmış. Uzun süredir azalan sermaye malı imalatı da ekim ayında yüzde 7.8 oranında büyümüş. Bu artış önemli, çünkü uzun vadede büyüme temposunun kalıcı bir şekilde artması için yatırım faktörünün devreye girmesi gerekiyor.

<p>Son dönemlerde teknoloji dünyasına damgasını vuran gelişme, ofise dönüş kararını protesto eden Ap

Çeviri yapabilen gözlük tanıtıldı | TeknoZone #26

Eşek arısının fare avı dehşete düşürdü! Saniye saniye kaydetti

Selçuk Bayraktar'ın kumanda ettiği MiG29 ile kol uçuşu yaptı! AKINCI TİHA'nın Azerbaycan'daki ilk uçuşu

Turistler için cazibe merkezine dönüştü! Çölün ortasında kuruldu