• $16,6765
  • €17,5563
  • 978.255
  • 2474.24
12 Şubat 2014 Çarşamba

Sanayi üretimi hız kesmiyor!

Aralık 2013 ayında sanayi üretimi hız kesmedi ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7.1 oranında arttı.
Böylece takvim etkisinden arındırılmış dördüncü çeyrek sanayi sektörü büyümesi de bir önceki yılın ayni çeyreğine göre yüzde 4.1 oldu.
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki çeyreğe göre yüzde 1.3 arttı.

Üretim temposu yatay gitti
Sanayi üretiminde yılın ikinci yarısında üretim temposu kabaca aynı seviyelerde kalmış. Yüzde 4.1 oranındaki sanayi büyümesi de GSYH büyümesine 1-1.5 puan civarında doğrudan katkı yapacak.
TÜİK'in tatil günlerine (takvime göre) ve mevsimsel dalgalanmalara göre düzelterek hesapladığı üretim endeksi ise bir önceki aya göre değişmedi, yatay gitti.
Aşağıdaki grafikte de görüldüğü üzere, imalat sanayi kapasite kullanım oranlarında son dönemde (Ocak 2014) aşağı yönlü bir trend söz konusuydu.

Kapasite kullanımında görülen yavaşlama sonucunda mevsimselliğe göre düzeltilmiş sanayi üretim endeksinin de yatay bir tempoya dönmesi sürpriz sayılmaz.
Ancak sanayi üretiminde dalgalı seyrin devam ettiğini ama büyüme temposunun pozitif olduğunu eklememiz gerekiyor. 2013'ün son çeyreği itibarıyla sanayi sektörü yüzde 5.5 gibi yüksek sayılabilecek bir yıllık büyüme temposuna ulaştı. Bu temponun korunup korunamayacağı, sermaye hareketlerinde ve döviz kurlarında Aralık 2013 sonunda ve Ocak 2014 ayında görülen dalgalanmadan nasıl etkileneceği merak konusu.

Daha çok iç pazara yönelik üretim
Sanayi üretim endeksinin detaylarına baktığımızda karışık bir tablo ortaya çıkıyor. Ara malı imalatında ve ihracat açısından önemli olan dayanıklı tüketim malları imalatında negatif tempo devam ediyor. Buna karşın sanayi üretimi daha çok dayanıksız tüketim malı ve enerji üretiminde görülen güçlü tempo sayesinde artıyor. Aynı zamanda ihracatta ciddi yer tutan ulaşım araçları ve elektronik makine ve ekipman imalatında ciddi bir düşüş trendi söz konusu. Bu da üretimin daha çok iç pazara yönelik olduğu tezini destekliyor.
İç talepte görülen kontrolsüz artış, kısa vadede sanayi üretimini yukarı çekse de uzun dönemde hem enerji ithalatı yoluyla cari açığı, hem fiyatlar yoluyla enflasyonu etkileyeceğinden problem yaratabilir. Ancak ocak ayında hem döviz kurlarında görülen artışla enerjinin daha pahalı hale gelmesi, hem de Merkez Bankası'nın faiz artırımı da iç talepteki artışı kısıtlayabilir. Bu da ekonominin büyüme temposunu problemsiz bir raya sokmak için gerekli olacak.

<p class='MsoNormal'>Erkekler uzun parkurda genel klasman birincisi Gökhan  Uzuntaş olurken, kısa pa

Turkcell GranFondo İstanbul Yarışı Beykoz'da gerçekleşti

Marmaris'te ormanı yakan şüphelinin olaydan önceki son görüntüsü

İşte haftanın yalanları! Hepsi tek tek deşifre edildi

Çölün altında Türk mucizesi! Neredeyse Çin Seddi kadar uzun...