• $15,923
  • €16,8935
  • 945.479
  • 2372.35
11 Nisan 2012 Çarşamba

Sanayi sektöründe durgunlaşma

Geçen yıl hızlı büyüyerek beklentilerin üzerinde bir performans gösteren ekonomide son çeyrekten itibaren kendini gösteren yavaşlama gittikçe belirginleşiyor. Geçtiğimiz hafta yüzde 8.5 olarak açıklanan yıllık büyüme hızı çeyrekler bazında değerlendirldiğinde yılın ikinci yarısında ve özellikle de son çeyrekte durgunlaşma kendini belli ediyordu. Analizlerine sık sık yer verdiğimiz Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi 'BETAM' kendi tahmin yaklaşımı ile yılın son çeyreğinde ekonominin aslında yüzde 0.4 oranında küçüldüğünü hesaplamıştı.
Geçen yılın son çeyreğinde başlayan durgunlaşma ve yavaşlama bu yılın ilk aylarında da sürüyor. Daha önce sanayi üretiminin ocak ayında yıllık bazda artışı yüzde 1.5 olarak açıklanmıştı. Bu hafta açıklanan verilere göre sanayi sektörü şubat ayında bir miktar toparlanarak yüzde 4.4 oranında büyüdü. Böylece son üç ayda da büyüme oranı yüzde 5'in altında kalmış oldu.
Mevsimsel dalgalanmalar ve tatil günlerine göre ayıklanan verilerde ocak ayında gerçekleşen aylık yüzde 3 oranındaki daralmanın ardından şubat ayında yüzde 0.7'lik bir artış var. Bu artışı ocak ayındaki daralmanın kısmi bir düzeltmesi olarak değerlendirmek gerek.
Aşağıdaki grafikte sanayi üretim endeksi ve öncü gösterge durumundaki imalat sanayiinde kapasite kullanım oranı birlikte gösteriliyor. Grafiğin son dönemine dikkatli bakıldığında hem kapasite kullanımında hem de sanayi üretiminde görülen yatay seyir ve dalgalanma net bir şekilde görülebiliyor.

"denis.20120410234606.jpg"
 Grafikte şubat ayındaki kısmi düzeltmenin önceki aylarda görülen düşüşlere oranla çok etkili olmadığını görüyoruz. Daha önce ekim ve aralık aylarında 130'un üzerine çıkan endeks değeri şubat ayı itibarıyla 127.6 seviyesinde.
Diğer yandan, sanayi üretim endeksine göre bir ay önce açıklanan kapasite kullanım oranlarına bakarak mart ayındaki görünüm için de yorum yapabiliriz. Mart ayına ilişkin kapasite kullanımı yüzde 73.1 olarak açıklanmıştı. Bu oran şubat ayına göre 0.2 puan yüksek, ancak geçen yılın mart ayına göre 0.1 puan düşük. Aynı zamanda mevsimselliğe göre düzeltilmiş kapasite kullanım oranı şubat ayında yüzde 75.9 iken mart ayında yüzde 76.1'e yükselmiş. Ancak ocak ayında bu oran yüzde 76.8 seviyesinde idi. Özetle, kapasite kullanım oranında mart ayında bir miktar düzeltme var ancak bir kaç ay öncesine göre hala düşüş söz konusu.
Daha önceki yazılarımızda da sık sık değindiğimiz gibi GSYH'nın yüzde 10'una ulaşmış olan cari açıktaki gidişatın risksiz seviyelere çekilmesi için ekonomik aktivitede görülen yavaşlama aslında istediğimiz bir durum. Zaten ekonomik aktivitedeki durgunlaşma hem dış kaynaklı (Avrupa, Suriye, İran) risklerini yansıtıyor hem de geçen yılın ortasından bu yana alınan 'fren tedbirlerinin' etkilerini yansıtıyor. 2011 yılında görülen rekor seviyedeki büyümenin ardından bu yılın ilk yarısında ortalama yüzde 3 civarında bir büyüme oranı genel tablonun düzelmesi açısından olumsuz değil olumlu bir gelişme.

<p>CATS, İnsansız  Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı  h

İnsansız hava araçlarının gözü 'CATS'

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak