• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
29 Temmuz 2015 Çarşamba

Sanayi sektörü toparlanıyor!

İmalat sanayiinin en önemli öncü göstergelerinden olan kapasite kullanım oranı, yükselişini haziran ve temmuz aylarında da sürdürdü. Haziran ayında yüzde 75.1’e yükselen kapasite kullanım oranı temmuz ayında da yüzde 75.9’a yükselerek imalat sanayi performansı adına olumlu bir sinyal verdi. Geçen yılın aynı aylarında kapasite kullanım oranı sırasıyla yüzde 75.3 ve yüzde 74.9 seviyelerinde hesaplanmıştı.
Aşağıdaki grafikte kapasite kullanımında görülen yıllık değişim ve bunun sanayi sektöründeki genel performansa etkisi özetleniyor.

Grafikte de görüldüğü üzere, geçen yıl sürekli düşüş eğiliminde olan kapasite kullanım oranı yıllık bazda bir yükseliş trendinde. Bu yükseliş trendi ocak ayından bu yana artarak devam ediyor. Temmuz ayında hesaplanan yüzde 75.9’luk kapasite kullanım oranının son 19 ayın en yüksek seviyesi olduğuna dikkat çekmemiz gerekiyor. Mevsimselliğe göre düzeltilmiş verilere bakıldığında da kapasite kullanım oranının temmuz ayında yüzde 74.9 seviyesine ulaştığını, bu oranın da yine Ocak 2014’ten bu yana kaydedilen en yüksek seviye olduğunu görüyoruz.
Kapasite kullanım oranını kullanarak yaptığımız hesaplamalarda, sanayi üretiminin ilk çeyreğe göre daha yüksek bir büyüme performansı göstereceğini tahmin ediyoruz. Sanayi üretimi bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 1.3 oranında artmıştı. İkinci çeyrekte bu oranın yüzde 3 civarına yükseleceği öngörülüyor. Bu da uzun zamandır sanayi sektöründen görülen düşük bazlı büyüme trendinin bir miktar kuvvetleneceği anlamına geliyor. Ancak büyüme tarafında güçlü bir trendden bahsetmek için temponun yüzde 5’in üzerine çıkması, bunun için de ihracat trendinin yeniden canlanması gerekiyor.
Merkez Bankası tarafından hesaplanıp açıklanan İktisadi Yönelim Anketi ve Reel Kesim Güven Endeksi verilerine baktığımızda seçimlerin etkisiyle haziran ayında ciddi bir bozulma gerçekleştiğini ama temmuz ayında kısmen toparlandığını görüyoruz. Aşağıdaki tabloda mevsimsel düzeltilmiş verilerle Reel Kesim Güven Endeksi’nde son üç ay da görülen değişim özetleniyor.

Mayıs ayında 109.0 seviyesinde olan Reel Kesim Güven Endeksi haziran ayında beş puanın üzerinde bir düşüşle 104.9 seviyesine gerilemişti. Bu endeks temmuz ayında 105.4’e yükselerek kısmi bir toparlanma sergiledi. Ancak geçen yılın temmuz ayına göre hâlâ ekside. Yukarıdaki tabloda özetlediğimiz mevsimsellikten arındırılmış veriler de bu görünümü destekliyor. Verilerin detayında temmuz ayında en ciddi toparlanmanın gelecek üç aya yönelik ihracat ve genel gidişat hakkındaki beklentilerde gerçekleştiğini görüyoruz. Gelecek üç aya ilişkin üretim ve istihdam beklentilerinde ise olumsuz tablo devam ediyor.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kıymetli izleyen HELAL kelimemiz Arapça kökenli olup izin

Helal olsun! Diyorum

NATO, deniz korsanlarına karşı Türk yazılımlarıyla hazırlanacak

Yerli etlik damızlık tavuk 'Anadolu-T' beyaz et sektörüne kazandırıldı

İlk kez duyacaksınız! Yaprağından sızan süt tam bir şifa kaynağı