• $15,5995
  • €16,3348
  • 914.686
  • 2390.79
27 Haziran 2013 Perşembe

Sanayi sektörü Haziran’da hasarsız!

Sanayi sektörünün motoru durumundaki imalat sanayiinde haziran ayına ilişkin ilk veriler açıklandı ve buna göre kapasite kullanım oranı bir önceki aya göre 0.5 puanlık artışla yüzde 75.3’e yükseldi. Böylece kapasite kullanım oranı son on sekiz ayda ilk defa yüzde 75’in üzerine çıktı. Ancak kapasite kullanım oranı hem 2008’deki seviyelerinin, hem de 2011 ortalamasının belirgin bir şekilde altında. Geçen yılın haziran ayında bu oran yüzde 74.6 seviyesindeydi. 
Diğer yandan mevsimsel dalgalanmalara göre düzeltilmiş kapasite kullanım oranında da bir ay öncesine göre 0.2 puan artarak yüzde 74.8’e yükseldi. Böylece mevsimselliğe göre düzeltilmiş kapasite kullanım oranında yıl başından bu yana görülen artış 1.7 puana ulaştı. Aşağıdaki grafikte, kapasite kullanım oranında son altı ayda görülen istikrarlı yükseliş belirgin bir şekilde görülebiliyor. Buna paralel olarak da sanayi üretiminde de yukarı yönlü trend beklenmeli. 

Yukarıdaki grafikte, haziran ayı için kapasite kullanım oranları var. Ancak sanayi üretiminde henüz mayıs ve haziran ayı verileri yayınlanmadı. Kapasite kullanım oranlarını kullanarak yaptığımız tahmini hesaplamalarda mayıs ve haziran aylarında sanayi üretiminin yüzde 1 civarında kalacağını görüyoruz. Bu da aslında sanayi sektöründe toparlanmanın ve üretim temposunun ne kadar hassas bir dönemde olduğunun başka bir işareti. Bu nedenle, mayıs ayı sonunda başlayarak ülke gündemini ciddi bir şekilde meşgul eden Gezi Parkı olayları ve siyasi gerginliğin bu tabloyu nasıl etkileyeceğini henüz kestiremiyoruz. Kapasite kullanım verilerine bakılırsa, bu dönem kısmen hasarsız atlatılmış. Kapasite kullanım oranlarının ay boyu toplanan verilerle öncü gösterge olarak hazırlandığını ve uzun dönem trendi açısından oluşabilecek şokları henüz yansıtmadığını söyleyebiliriz. Özetle, imalat sanayiinde şimdilik bir hasar gözükmüyor, ancak üretim temposunda da ciddi bir artış yok. 

EKONOMİ ETKİLENMESİN
Aynı zamanda, yine Merkez Bankası tarafından açıklanan reel kesim güven endeksinde haziran ayında düşüş gerçekleşti. Endeks, bir önceki ayda 112.5 seviyesinde iken haziran ayında 111.8’e geriledi. Detaylara baktığımızda en büyük düşüş genel gidişat hakkındaki görüşlerde gerçekleşmiş. Geçmiş üç aya ilişkin sipariş miktarı endeksi 6.6 puan yükselirken, gelecek döneme ilişkin sipariş, istihdam ve üretim hacmi gibi alt kalemlerde çok ciddi düşüşler var. Bu da son dönemdeki siyasi gerginliğin anket verilerine olan yansıması. Umarız Gezi Parkı olaylarının ekonomi üzerinde artçı şokları sınırlı seviyede kalır ve siyasi gerilim ekonomik büyümeye ciddi bir darbe vurmaz.

<p> </p>

Türkiye'nin dev eserleri neden karalanıyor?

Haftanın yalanları deşifre edildi! İşte haftanın yalanları

Yetkililer doğruladı! Atom bombasından daha büyük

Kargalar boş evdeki duşakabini bakın ne hale getirdi! Eve gelince gözlerine inanamadı