• $12,4902
  • €14,1202
  • 713.051
  • 1776.41
27 Şubat 2017 Pazartesi

Şampiyon antrenör de kovulur!

Futbol kulüpleri için para mı şampiyonluk mu önemlidir derseniz, taraftar ile yönetimin öncelikleri çarpışır ve çoğu zaman da yönetimin önemli faktörü, yani para ön plana gelir. Taraftar da hüzün yaşar. Premier League denen İngiliz Futbol Ligi'nde önümüzdeki günlerde dramatik ve çok önemli bir durum var.

Bir önceki 2015-2016 sezonunda , yani bundan tamı tamına on ay önce, İngiltere Ligi'nde, kulüp kurulduğundan bu yana yıllarca hiç şampiyonluk kazanamamış olan Leicester City, İtalyan teknik adam (yani antrenör) Claudio Raineri ile yıllar sonra ilk defa İngiltere Lig Şampiyonu olmuştu.Rainieri öncesi kulüp son 15 yılda ligden 6 defa düşüp geri çıkmıştı. Geçen yıl otoritelere bakılırsa sezon başlarken Leicester’in şampiyon olması olasılığı, beş binde bir olarak gündeme getirilmişti. Futbol uzman ve ustalarını, yıl sonunda, tahminlerin tersine şampiyon olunca komik duruma düşüren Claudio Rainieri, geçen yıl taraftarlarca omuzlarda taşınmış, Şampiyonluk Kupası elinde, sırtlardan inmemişti. Peki bugün Cladio Rainieri ve Leicester City Kulübü ne durumdalar?

Bir kere 38 maçta 23 galibiyet ile şampiyon olmak 1999 yılından bu yana en düşük galibiyetli şampiyonluktu. Geçen yılın en iyisi seçilen Riyad Mahrez bu yıl hiç etkili değildi .Geçen yıl 24 gol atan Jamie Vardy aralık ayından bu yana rakip kaleye bir şut bile atmamıştı.Orta alanın yıldızı N’GoloKante ise Chelsea takımına geçmiş, peş peşe ikinci şampiyonluk peşinde idi.

Bugün berbat bir 25 hafta sonunda (toplam lig 38 hafta) Leicester 25 maçta sadece 5 galibiyet ve de 6 beraberlikle ligde 17’inci durumda ve toplam 21 puanı var. Ligde, altındaki Hull City 20 puan ile 18’inci, Crystal Palace 19 puanla 19’uncu ve de Sunderland de 19 puan ve averajla yirminci, yani sonuncu ! Leicester City beklenmedik bir durumda: son beş maçında peş peşe beş mağlubiyet yaşamış. Bu hafta da (26’ıncı haftada) ligin beşincisi olan Liverpool ile pazartesi günü kendi sahasında oynuyor. Liverpool’un 49 puanı var. Leicester maçtan puan alamazsa ve altındakilerden biri daha fazla puan alırsa, kulüp düşme çizgisine inebilecek. Lig şu anda 26’ıncı haftada ve lig toplam 38 hafta. Peki Leicester yönetimi ne yaptı?

Önce işin para tarafına bakalım. Deloitte tarafından yapılan hesaba göre kulübün geçen yıl kazandığı Şampiyonluk ödülü 100 milyon sterlin kadardı. Kulüp küme düştüğü taktirde bunun beşte dördü kadar ziyan edecek. Kulübün Başkanı ve sahibi Tayland’lı Milyarder Vichai Srivaddhana kulübü değil, parayı seçti ve de Teknik adam Rainieri’yi , bu hafta işten attı! Çünkü “Premier” ligde yönetimler için en önemli şey aslında Şampiyonluk değil, ligde kalmak, küme düşmemek! Yani para!

Yöneticiler ise , oyuncular teknik adam ile anlaşamadıkları için, teknik adamı uzaklaştırdıklarını söylüyorlar. Ülkemizdeki gazeteler ise, teknik adam “oyuncular tavuklu hamburger isterken, makarna yedirdiği için” kavga çıktığı tezini ortaya atmış . Tabi kimse takımın eldeki son resmi bilgilere göre 2014-2015 döneminde personele ve oyunculara 57 milyon sterlin harcandığını söylemiyor. Deloitte ise geçen yılki şampiyonlukta kulübün toplam gelirinin 128.7 milyon sterlin olduğunu ve bu yıl takımın katılacağı UEFA Şampiyonlar Ligi'nde elde edilecek fonlarla, gelirin 200 milyon sterline varabileceğini gündeme getiriyor. Fakat cimri kulüp bu yıl yeni oyuncular için, resmi “Transfermarkt” sayılarına göre, sadece 17.6 milyon sterlin harcamış. Mesela Manchester United ise, geçen yıl 515 milyon sterlin kazanmış ve bunun 117 milyon sterlinini yeni transfer için harcamıştı.

Rainieri şampiyon olup da ardından atılan ilk futbol antrenörü değil.2015 yılında Chelsea de Jose Mourinho’yu, şampiyon olduktan sonra kovmuştu. Udo Lattek, Felix Magath, Luois van Gaal, Fatih Terim, Mustafa Denizli, Ersun Yenal ve de Hamza Hamzaoğlu da şampiyonluğa rağmen işten uzaklaştırılanlar listesinde!

Yaşasın “cin yönetimler” ve patronun “mangırları”!

<p> </p>

ABD, Ukrayna'ya 50 milyon dolarlık askeri yardım tahsisi mi yapacak?

Hibe desteğiyle mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor

400 bin uçuş saatini başarıyla tamamladı! Türkiye'nin ilk milli ve özgün SİHA'sı

Irak'ın Musul kentindeki bir restoranda robot garsonlar işe başladı