• $13,4229
  • €15,2096
  • 794.205
  • 2014.21
24 Mayıs 2012 Perşembe

Şaka gibi veri!

Fitch bu hafta dünyanın 3. büyük ekonomisi Japonya'nın kredi notunu  iki basamak düşürdü,  AA'dan A+'ya indirdi. Görünümü ise negatif olarak belirlendi. Fitch Japonya'nın kredi notunu düşürmesinin gerekçesi olarak ülkenin artan kamu borçlarının düzeyini  ve kamu borçlarının azaltılması çabalarının  oluşturacağı siyasi riskleri vurguladı . Fitch tarafından yapılan tahminlerde 2012 yılının sonunda Japonya'nın  Kamu Borcu/GSYİH oranının dünya rekoru olan % 239 düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor. Bu haberi doğru yorumlayabilmek için yüzde 239 kamu borcu oranının nasıl olup da önemli bir makro veri değişikliğine veya paniğe neden olmadığını düşünmek gerek.
Sürünmekte olan ve tüm Avrupa'yı aşağıya çekme potansiyeli taşıyan Yunanistan'ın kamu borç/GSYİH  oranı bile yüzde 160 değerinin biraz üstünde, ama Japonya'dan da oldukça az ! Japonya sayısal olarak daha yüksek bir borç stoku oranına sahip  ama,  unutmayalım ki bütçe açığı ve borç stoku ülkenin tasarrufları veya dış alemin tasarrufları ile finanse ediliyor.
Yunanistan tasarruf etmeyen, müsrif, borçla yaşayan bir ülke. Tasarrufu kıt ve bu nedenle 10 yıllık kamu borçlanma faizi yüzde 28 düzeyinin üstünde. Japonya ise tüm dünyadaki en yüksek iç tasarruf birikimine sahip ülkelerden. Bu nedenle de dev bütçe açığı ve kamu  borç stoku verilerine rağmen, faizler çok düşük düzeyde kalmakta ve makro dengeler bozulmamakta.
Japonya'nın 2012 ilk çeyrek büyüme hızı  yüzde 2.7, sanayi üretimi Mart 2012 tarihinde yüzde 14.2 artmış bulunuyor, 2012 büyüme tahmini yüzde 1.8 civarında (yani pozitif ve kabaca ABD kadar), mart ayında enflasyon yüzde 0.5 düzeyinde, işsizlik oranı ise çok düşük, yüzde 4.5. Mart ayında  cari denge 99 milyar dolar fazla vermekte ve yıllık cari denge/GSYİH oranı olarak pozitif yüzde 1.6 beklentisi var. Japonya'da 2012 yılı bütçe açığı/GSYİH oranı beklentisi  yüzde eksi 8 (Yunanistan kadar) ama 10 yıllık kamu borçlanma faizi ise sadece yüzde 0.83. Reyting düşüşü sonrasında ise Japon Yen'i (şaka gibi ), dolar karşısında hafifçe değerlendi.
Sorunlu Yunanistan 2012 ilk çeyreğinde eksi  6.2 büyüdü ve 2012 yılı bütününde eksi yüzde 7.1 büyüme, yani daralma tahmini var. Sanayi üretimi Mart ayında yüzde 8.6 daralmış, 2012 şubat ayı işsizlik oranı yüzde 21.7. Son oniki ayda cari denge açığı 26 milyar doları aştı, cari denge açığı/GSYİH oranı eksi yüzde 5.3 boyutunda, bütçe açığı eksi yüzde 7.9 (Japonya kadar) , 10 yıllık kamu borcu borçlanma faizi ise yüzde 28.4. Yunanistan Euro tek para sistemi içinde değil dışında olsa idi, parası (Yeni Drahma diyelim) çoktan yüzde yüz değer kaybetmişti. Kilit kelime ne ? Tasarruf !
Kendi durumumuza bakarsak çok yüksek cari denge açığımız iç tasarrufumuzun düştüğünü ve seviyesinin de düşük olduğunu gösteriyor. Bu nedenle ekonomimiz fren yapmak ve yavaşlamak zorunda. Ülke  tasarrufu kıt demek olan büyük cari denge açığımız yüksek. Bütçe açığımız yüzde 1.5 düzeyinde yani küçük , kamu borç oranı yüzde 40 düzeyi altında, yani küçük ,  ama özel tarafta iç tasarruf kıtlığı nedeni ile büyümeyi yavaşlatarak, ithalatı azaltıp, cari dengeyi küçülterek, iç özel tasarruf düzeyini yükseltmek zorundayız. Bu da gerçekleşmekte ve bu yavaşlama ekonomi anlamında doğru yönde gidişat demek! Bu süreçte işsizlik biraz artar ve bütçe açığı da ithalattan alınan KDV ve ÖTV gibi vergilerin aazalması  nedeni ile biraz büyür.

<p class='MsoNormal'>Ezgi Aşık soruyor, Altınbaş Üni. Öğretim Üyesi Dr. Eray  Güçlüer ve Hacı Bayram

Zeytindalı Harekatı'nın yıldönümü…

67 yıldır banyo yapmayan dünyanın en pis insanı! Doktorları hayrete düşürdü!

Boğa'nın gazabı! Herkes kaçarken o kamerasını açtı ve...

Dev timsahı kepçeyle durdurabildi! Yaklaşık bir ton ağırlığında