• $31,5252
  • €34,2976
  • 2128.35
  • 8919.94
26 Ekim 2018 Cuma

S. Arabistan zor durumda!

Suudi Arabistan’ın bir devlet kurması aslında oldukça geç olmuştu. The Economist Dergisi’ne göre, krallığı kuran kişi olan Ibn Saud, krallığı 1932’de kurmuştu! Ama Ibn Saud, krallıktan önceki dönemde ülkenin tüm hazinesini bir devenin üstündeki torbada taşımıştı. 1938’de Amerikalılar petrol bulunca da Ali al Naimi adlı kişi de, önceleri çıplak ayakla çölde develeri yöneten biriyken, 60 yıl içinde dünyanın en etkili petrol bakanı olmuştu. Şimdi ise dev boyuttaki petrol serveti ve de ABD’de eğitim almış olan mükemmel İngilizce konuşan bakanlarla, kraliyet ülkenin tüm kararlarını almaktaydı.

Ama Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı’nın ülkedeki rejimi eleştirmesini hazmedemeyip gazetecinin İstanbul’daki konsolosluklarında öldürülmesi de olacak şey değildi. Fakat Prens Muhammed Salman, Kaşıkçı’nın ortadan yok olmasını pek önemsemiyor gibi.

33 yaşındaki Prens Salman, 2016’da 2030 yılı için bir vizyon üretmişti. Dünyanın en büyük petrol şirketi Saudi Aramco’nun bir kısmını satarak, bir yatırım fonu yaratmak ve de ekonomiyi petrolden kurtararak ticaret ve sanayi yatırımlarıyla kalkınma yapmak planını üretmişti. Ama şimdi İstanbul’da kan dökülmesinden ve bir vatandaşlarının İstanbul’da öldürülmesinden sonra, Yemen’de yapılan savaşta da epeydir kan dökülmesi de gündeme gelmiş ve insani bir kriz ortaya çıkmıştı.

The Economist’e göre, Suudi Arabistan petrol servetine rağmen sanıldığı kadar güçlü bir ülke değil. ABD Başkanı Trump işbaşına geldikten sonra ilk seyahatini Suudi Arabistan’a yapmıştı. Ama Suudi Arabistan OPEC üyeliği dışında sanıldığı kadar önemli değil. Son 3 yılda yabancı sermaye yatırımı ortalama 5.7 milyar dolarmış. Bu aşağı yukarı Kazakistan kadar bir miktarmış.

Sonuçta Kaşıkçı olayından sonra Suudi Arabistan’da yapılan uluslararası toplantıya geleceklerini söyleyen birçok önemli uluslararası kişi ve kurum toplantıya gelmedi.

Örnek vermek gerekirse mesela kraliyetin 80 yıllık bankacısı olan J.P. Morgan Chase patronu Jamie Dimon veya HSBC Başkanı John Flint veya Blacstone’un patronu olan ve de Suudilere 20 milyar dolar nakit vermeye hazırlanan Stephen Schwarzman ve Uber’in patronu olan, 2016’da S. Arabistan’da 3.5 milyar dolar kazanmış yatırımcı Dara Khosrowshahi gibi isimler de toplantıya gelmeyeceklerini açıkladı! Hayat zor yani!

<p>Daha önce yaban hayatıyla ilgili birçok video çeken 47 yaşındaki Tutar, son olarak Gümüşhane dağl

Yaban keçileri ve ayılar böyle görüntülendi

Belçika'dan Gazzelilere yardım malzemeleri

ABD'yi kar fırtınası vurdu: Otoyollar kapalı

Gazze'ye uçaklarla insani yardım bırakıldı