• $13,5737
  • €15,3747
  • 771.847
  • 1809.65
19 Nisan 2014 Cumartesi

Rusya dün biraz yumuşadı!

BU YAZIYI SPİKERDEN DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Ukrayna giderek karışıyordu ve bu gelişmenin uzun vadede hem Batı âlemi NATO ülkelerine hem de Rusya’ya faturası oldukça pahalı olacaktı. Tabii bu arada biz de Türkiye olarak oldukça etkilenirdik. Rusya ekonomisi ise çoktan etkilenmeye başlamıştı bile.
Rusya’da Maliye Bakanı Anton Siluanov durgunlaşmaya başlayan Rus ekonomisinde kamu harcamalarının artırılması taleplerine kararlı bir şekilde karşı çıktı. Çünkü kamu harcamalarını artırmanın zaten yüksek olan enflasyonu daha da yükselteceğini vurguladı. Rusya enflasyonu şu anda yüzde 7 düzeyinin biraz üstünde. Rusya önemli boyutta sermaye çıkışı yaşamakta. Bu da döviz kurlarını Rus parasının aleyhine artırmakta ve Rusya borsasında da değer kaybı ve kaçış var. Sermaye çıkışının en büyük tahribatı da Rusya’nın zaten düşük olan reel büyümesini ve yatırımları düşürüyor.

İstediği oranda borçlanması zor

Rusya Ekonomi Bakanlığı’nın son açıklamalarına göre 2014 reel büyümesi yüzde 0.5 olacak. Büyümenin 0.5 düzeyine inmesi, 28 milyar dolar büyüklüğünde bütçenin petrol geliri dışındaki kesiminde ek bütçe açığı yaratacak. Rusya’nın bu miktarı borçlanma olanağı bugünkü durumda kolay değil. Sonuçta gündemde olan birçok özelleştirme tehir edilecek ve gündem dışı kalacak.
Ekonomi Bakanı Alexei Ulyukayev Rusya’nın yılın ilk üç ayında bir evvelki çeyreğe göre daralma yaşadığını da açıkladı. Bu yılın ilk çeyreğinde 60 milyar doların üstünde sermaye çıkışı yaşanmıştı. Bu 2013 yılının tümündeki sermaye çıkışını da aşan bir çıkış temposu!
Bu arada Doğu Avrupa’daki NATO ülkeleri de Rusya’nın daha da fazla Ukrayna’ya duhul etmesini engellemek için caydırıcı icraata başladı. NATO uçakları Baltık ülkelerinin üzerinde kontrol uçuşları yaparken Baltık ve Akdeniz’de de NATO ülkeleri gemileri de “mayın arama ve temizlik yapma” bahaneli çabalara girişti. NATO ülkeleri de askerlerini savaş hareketine hazırlama eğitimini artırdı. Almanya da Baltık’taki hazırlıklara katıldı.

'Ortaklık'tan düşmanlığa...

Bu süreç Batı’nın Kırım’daki yeni yaklaşım sonrasında Rusya’yı bir “ortak” olarak görmekten, yeniden bir 'düşman' olarak görmeye geçiş sürecinin ilanı oldu. Bu ilan da galiba etkili oldu.
Bu arada Cenevre’de ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, Ukrayna Dışişleri Bakanı Deshchytsia ve AB Dış Politika yöneticisi C. Ashton dün toplandılar ve sorunun çözümünü, Doğu Ukrayna’nın kentsel alanlarında Rusya taraftarı işgalcilerin temizlenmesini, Ukrayna’nın kendisinin sulhçu bir yaklaşımla yapması gerektiği kararını aldılar. Dolayısıyla Kiev ve Moskova arasındaki ilk resmi toplantıda Moskova, gerilimi yumuşatmaya yarayacak bir adıma imza attı. Tabii zaman içinde ne tür bir sonuç çıkacağı da belli değil. NATO ise bu yılın bütününde Ukrayna ve tehlike altında olabilecek diğer Doğu Avrupa’nın NATO ülkelerinde yeni gözlemleme üsleri açma programını da uygulamaya başlayacak!
Şimdilik sakinleşme uzlaşması yapıldı ama ömrü ne kadar olur, bu da bilinmiyor tabii!

<p>Coronavirüsün en çok mutasyona uğramış versiyonu olan ve 30'dan fazla mutasyonun tespit edildiği

Çok mutasyonlu yeni Covid-19 varyantı: Omicron

Yunus polislerinin zorlu eğitiminden kareler

Misafirlerini kendi tasarladığı 'dönen ev'de ağırlıyor

Çöpe gidecek malzemeleri dönüştürüp dünyaya pazarlıyor