• $7,4234
  • €9,0356
  • 439.755
  • 1528.21
20 Temmuz 2012 Cuma

Roubini gene yanılacak!

Dünyada o kadar çok ve farklı veri ve yorum yayınlanıyor ki, bu bombardımanın altında kalanlar risk algılamasından kurtulamıyor nakit üzerinde oturmayı tercih ettiklerinden bono faizleri bazı ülkelerde eksi değerlere indi. Şu anda Avrupa dışında mikroskobun altında bulunan ülke ABD. Bugün ABD ile ilgili son yayınlanan verileri size aktararak bir ABD gidişat özeti oluşturacağız. Önce pozitif haberlerden başlayalım.
ABD'de yeni konut inşaatı 18 Temmuz'da hazirana göre yüzde 6.9, bir yıl öncesine göre yüzde 23.6 arttı. Bu veri 2008'den bu yana en yüksek değer.
Bir diğer pozitif veri de birkaç gün evvel 18 Temmuz 2012'de yayınlanan ABD'nin 'NAHB' adlı Ulusal Konut İnşaatçıları Birliği konut piyasası endeksi. Beş yıldır daralan bu endeksin, 2009-2011 arasında yatay seyrettikten sonra şimdi, 2011 ikinci yarısı ve  2012 ilk altı ayında kuvvetli bir çıkış trendi sergiliyor. Endeks 2009 yılında 12 değerine düşmüştü, 2012 Temmuz ayında yükselen trendi güçlendirdi ve 6 puan birden zıplayarak 35 değerine ulaştı ve endeks 50 düzeyine geldiği zaman ABD inşaat sektörü krizden tamamen çıkmış olacak.
 Bir diğer olumlu gelişme de 17 Temmuz'da açıklanan sanayi üretimi verilerinde. Sanayi üretimi 2012 Haziran ayında yüzde 0.4 artmış bulunuyor. Sanayi üretimi bir yıl evveline göre ise de yüzde 4.6 artmış bulunuyor. Ekonomi genelinin gelişmesini gösteren GSYİH reel büyüme sayısı, sanayi büyüme sayısının nerede ise yarısı kadar artış sergiliyor!    
Şimdi negatif haber aktaralım. Haziran perakende sektörü satışları verisi üçüncü aydır daralıyor. Daralmanın nedeni petrol fiyatlarının düşmesi. Bir de otomotiv satışlarının daralması gündemde ama trend aslında 2012 ikinci çeyreğinin bütününde yukarı doğru. Diğer taraftan inşaat malzemesi satışları da düşmüş. Bu da sert geçen kış nedeni ile düşmüştü, şimdi inşaat sektörü canlandığı için artma durumuna gelecek. Çekirdek (core) perakende satışlara bakıldığında ise sadece minimal boyutta yüzde 0.1 büyüklüğünde bir daralma gözüküyor.
Diğer taraftan geçen ay tüketici fiyatları da yatay gitmişti ama enerji fiyatları düşmüştü. Enerji fiyatları dışarıda bırakıldığında tüketici fiyatları artmış görünüyor.Gıda ve enerji dışarıda bırakılarak son üç ayda çekirdek tüketici fiyatları yüzde 2.6 artmış ve bu da FED'in yıllık hedefi olan yüzde 2'nin üstünde. Yani aslında ne perakendede gerçek daralma ve ne de fiyat düşüşü demek olan deflasyon ortada mevcut.
IMF son yayınlanan 16 Temmuz 2012 tarihli revize büyüme tahminlerinde dünya reel büyümesini yıllık ortalama olarak 2011 yılındaki yüzde 3.9 düzeyinden 2012 yılında yüzde 3.5 düzeyine ve 2013'te de yüzde 3.9 düzeyine değiştirmiş bulunuyor. ABD büyümesi ise 2012 için ise yüzde 2.0 ve 2013 için ise yüzde 2.3 .
Bu nedenle ABD için yavaş gidişat tahmini var ama resesyon veya deflasyon (fiyat çöküşü) olguları düşünülmediği için IMF ABD'ye istihdamı yükseltmek için sadece harcama alanında stimulus tavsiye ediyor. ABD Merkez Bankası ise üçüncü 'quantitative easing' dediği ek parasal genişlemeyi de bir ay sonraki verilere ve Jackson Hall toplantısı sonrasına bıraktı gibi duruyor.       
Ama Avrupa'nın elemlerinin ABD'nin bacağını tuttuğu ve hızlanmayı engellediği de bir gerçek! Ama Roubini ABD konusunda gene yanılacak!

<p>Samsun'da arazide ağzı tel ile bağlı başıboş eşek kurtarıldı. Eşeğin ağzındaki teli kırarak çıkar

Ağzına demir teli bağlayıp ölüme terk ettiler... Zavallı eşeği, baba ve kızı kurtardı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Gaziantep'te tır kazası! Yol trafiğe kapandı

Doğada yaptığı yemeklerle kentleri tanıtıyor