• $17,9658
  • €18,3026
  • 1017.56
  • 2980
26 Haziran 2014 Perşembe

Reel sektör yavaşlıyor mu?

Bu yılın başından beri düşmekte olan imalat sanayi kapasite kullanım oranı haziran ayında bir miktar toparladı. Merkez Bankası tarafından açıklanan verilere göre kapasite kullanım oranı haziranda yüzde 75.3 oldu. Bu oran geçen ay yüzde 74.4, geçen yılın haziran ayında ise yine yüzde 75.3 seviyesinde idi.
Mevsimselliğe göre düzeltilmiş verilere baktığımızda kapasite kullanımın haziran ayında yüzde 74.8’e yükseldiğini görüyoruz. Bu oran geçen ay yüzde 74.3 olmuştu.
Aşağıdaki grafikte mevsimselliğe göre düzeltilmiş kapasite kullanım oranındaki gelişmeler sanayi üretim endeksi ile birlikte gösteriliyor:

Grafikte çember içine aldığımız son dönem gelişmelerine bakılırsa yılın başından bu yana kapasite kullanımında görülen düşüşe rağmen sanayi üretiminde artış trendi devam ediyor. Benzer bir durum iki yıl önce 2012’de de yaşanmıştı. Bu durum aslında kapasite kullanımının uzun dönem ortalaması olan yüzde 74-75 aralığında dalgalandığı dönemlerde, sanayi üretiminde normal büyüme trendinin devam ettiği anlamına gelebilir. Ancak 2008-2009 döneminde yaşanan keskin düşüşler sanayi üretiminde de ciddi düşüşlerin habercisi oluyor.

Büyümeye de yansıyacak

Bilindiği üzere sanayi üretimi verileri kapasite kullanımına göre iki ay geriden açıklanıyor. İki hafta sonra, yani temmuz ayının ilk haftasında mayıs ayına ilişkin sanayi üretim verisi açıklanacak. Kapasite kullanım oranları ise her ayın son haftasında açıklandığından, sanayi sektörüne ilişkin en güncel öncü gösterge olarak kabul ediliyor.
Kapasite kullanım oranındaki düşüş trendi nedeniyle, sanayi üretiminin mayıs ve haziran aylarında negatife dönebileceği, mayıs ayında sanayi üretimindeki değişimin eksi yüzde 1 ila artı yüzde 1 arasında olacağını, haziran ayında ise eksi yüzde 2 ila eksi 3 arasında olacağını görüyoruz. Hatırlatacak olursak, Nisan ayında sanayi üretimi yüzde 4.6 oranında artmıştı.
Son olarak yine Merkez Bankası tarafından açıklanan İktisadi Yönelim Anketi verilerine baktığımızda, Reel Kesim Güven Endeksi’nin haziran ayında üç puan birden düştüğünü görüyoruz. Mevsimselliğe göre düzeltilmiş verilerde de yaklaşık bir puanlık bozulma var. Benzer şekilde, gelecek üç aya ilişkin üretim hacmine dönük beklentiler de bozulmuş.
Özetle, hem kapasite kullanım oranı hem de iktisadi yönelim anketi verileri sanayi sektöründe ve reel kesimde temponun yavaşladığını, hatta negatife döndüğüne işaret ediyor. Bu da ikinci çeyrekte büyüme oranlarına yansıyacak.

<p> </p>

ŞAM YÖNETİMİ İLE MUHALEFET UZLAŞABİLİR Mİ?

Bayiden 3 milyon TL'ye sıfır lüks cip aldı hayatının şokunu yaşadı

Bakan Soylu paylaştı! Daha önce hiç böyle görmediniz

Parmaklarınız sizi ele veriyor! İşte kişiliğinizi ortaya çıkarılabilecek gizli gerçekler