• $13,4411
  • €15,3104
  • 795.995
  • 2042.08
6 Mart 2016 Pazar

Quo Vadis Brazil?

Brezilya bir zamanlar BRİC ülkesi statüsünde idi ve Hindistan, Çin ve Rusya ile beraber, Brezilya dahil bu dörtlü tüm gelişen ülkelere örnek olarak gösterilmekte idi. 2001 yılında Goldman Sachs iktisatçısı Jim O’Neill BRİC adını bir makalede kullanmıştı. BRİC ülkelerinin, zaman içinde, 2027 yılında toplamda G7 ülkeleri denen gelişmiş ülkeleri üretimde geçecekleri şeklinde tahminler bile vardı. Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin’den oluşan BRİC’ler, 2010 yılında dünyanın toplam arazisinin yüzde 25 inden fazlasına sahiptiler, Dünya nüfusunun da yüzde 40 tan fazlasını oluşturuyorlardı, fakat Dünya üretiminin ancak yüzde 25 kadarına gerçekleştiriyorlardı. BRIC ülkeleri 2009 yılında ilk defa bir zirve toplantısını Yekaterinburg’da yaptılar ve dünyayı eşitlik ve demokrasi içeren bir ortama doğru götürme hedeflerini açıkladılar. 2010 yılında Brasilia da, 2011 yılında Çin’de Sanya’da, 2012 yılında New Delhi’de, ve 2015 yılında Rusya’da Ufa’da toplandılar, ama 2015 yılından başlayarak bu ülkeler Hindistan hariç teklemeye başladı.

Son 25 yılın en kötüsü...

Bugün bu BRIC ülkelerinden hem ekonomi hem de siyaset açısından en zor durumda ve en dertli Brezilya. Perşembe günü IBGE kodlu Brezilya’nın kamusal İstatistik kurumu Latin Amerika’nın en büyük ülkesi Brezilya’nın son 25 yılın en kötü daralmasını yaşadığını, 2015 yılında GSYİH rakamının yüzde 3.8 daralma olarak gerçekleştiğini açıkladı. Bu sayı 1990 yılındaki yüzde 4.3 daralmadan bu yana Brezilya’daki en kötü ekonomik daralma imiş. 2015 dördüncü çeyreğinde Brezilya mevsimlik düzeltme sonrası yüzde 1.4 daralmıştı. GSYİH son yedi çeyreğin altısında daralma yaşamıştı ve de 2016 yılında da Brezilya, Merkez Bankasının iktisatçılar arasında yaptığı ankete göre yüzde 3.45 daralacaktı. Halbuki Brezilya 2001-2011 arasında Çin’e yaptığı emtea satışları sonrasında enflasyonu çok düşürdüğü gibi, ortalama 3.9 büyüme de yaşamıştı. Ancak uluslararası medyada 'commodity bonanza' diye adlandırılan yüksek dozda ticaret, zaman içinde oluşan yapısal sorunları gizlemiş, göstermemişti. Tabii bir de petrol sorunu var. Örneğin Brezilya’daki emeklilik sistemi, Brezilya’nın çok genç bir nüfusa sahip olmasına rağmen, yaşlı ve zengin Almanya ve İsveç kadar, yani GSYİH oranı olarak yüzde 11.6 kadar emeklilik ödemesi yapmakta idi. Sonuçta sanayi üretimi yüzde 12 civarında daralırken, ocak ayında enflasyon yüzde 10.7 seviyesine çıkıyor, Merkez Bankası politika faizi de yüzde 15’e yükseliyordu. Brezilya cari açığı da ocak ayında 52 milyar dolar olurken, GSYİH oranı olarak yüzde eksi 3.6 oranını geçiyordu. Ülke parası Real ise son bir yılda dolar başına 2.85 düzeyinden 24 Şubat 2016 tarihinde 3.99 değerine geliyordu. Petrol üreticisi Petrobras ise 2015'te yatırımını 23 milyar dolar indirmek zorunda kalmış ve bu da imalat sanayiini çökertmişti.
Ancak esas büyük problem ekonominin ötesinde, siyasette idi! Petrobras şirketinde ortaya çıkarılan ve şu andaki Başkan Dilma Rousseff hariç, nerede ise tüm siyasilerin ellerinin milyarlarca dolarlık rüşvet ve hırsızlığa bulaştığı iddiası büyük bir skandal olmuştu. Ancak bugün Başkan olan Dilma Rousseff de Petrobras’ın da eski Başkanı idi. Rousseff , hem Petrobras’ın başına hem de bugünkü Başkanlığa da 2002- 2010 arasında iki dönem Başkanlık yapan eski işçi, sendikacı ve ülke Başkanı olan Lula da Silva tarafından getirilmişti. Şimdi Silva’nın partisi ve ekibi Petrobras’ta rüşvet ve para kaçırma sorunu ile suçlanınca, olay Lula da Silva’ya da sıçradı. Geçtiğimiz cuma günü eski Başkan Lula evinden polis marifiyeti ile alındı, saatlerce gözaltında kaldı ve sonraserbest bırakıldı. Konu rüşvet, para ve gayrımenkul yolsuzlukları olarak medyaya ulaştı. Polis, 200 kadar polis ve 30 kadar da vergi uzmanı, 33 arama izni ve 11 tevkif ile olayı ortalığa ve medyaya döktü.
Bugünkü Başkan Dilma Rousseff ve eski Başkan Lula hiçbir suçları olmadığı konusunda ısrarlı. Ne olacağı bilinmiyor ama bu durumda ülke ekonomisinin 2016 ve sonrasında da oldukça zorlanacağı da ortada!

<p>Haber: Ayşe Gültekin</p><p>Şehirlerarası ulaşım ağı  olan Bayrampaşa, dünyanın tekstil mer

Atila Aydıner ile 'yerli yerinde' Bayrampaşa Belediyesi'nden anlamlı eser

Cam parçalarından evlilik teklifi! Herkes onu konuşuyor

Bu deliğin altında bakın ne var! Gözlerinize inanamayacaksınız

Sarımsağı böyle tüketenler dikkat! Bu hatayı sakın yapmayın