• $9,5166
  • €11,1045
  • 546.801
  • 1455.42
1 Şubat 2018 Perşembe

Putin, seçimdeki rakibi Navalny’yi tevkif ettirdi!

Rusya’da muhalefetin lideri Alexei Navalny, geçtiğimiz günlerde Moskova’da önceden izin alınmamış bir protesto toplantısı organize ettiği için tevkif edildi. Moskova’da ve de ülkenin birçok taşra kentinde Navalny’yi destekleyen seçmenler ise, marttaki başkanlık seçimini de boykot edeceklerini vurguladı.

50 kadar kentte seçmenler protesto yürüyüşleri yapmak için sokaklara dökülürken, muhalefetçi Navalny’nin seçime katılamayacak olması, vatandaşlar tarafından şiddetle eleştirildi. Navalny taraftarları geçen yıl da iki defa Putin karşıtı eleştiri toplantıları yapmışlardı.

Özel giysili görevliler Navalny’yi taraftarlarının toplandığı meydana geldiğini görünce bir polis otobüsüne ite kaka bindirerek izin almadan toplantı yapmak nedeniyle siyasi toplantı kanunu kullanılarak tevkif edildi. İzinsiz toplantı yapan Navalny kanunlara aykırı hareket sonucu 30 gün hapse girecek.

Protesto etmenin sonucu

Navalny, bundan bir yıl önce başladığı seçim adaylığı ortamında Başkan Putin’i protesto etmenin sonucu olarak daha evvelce de tutuklanmıştı. Navalny‘nin Moskova’daki kampanya teşkilatındaki birçok kişi ve de taşra teşkilatındaki birçok personel de gözaltına alındı. Video kayıtlarına göre de, bir düzine kadar polis Navalny’nin Moskova teşkilat ofisine kapıları kırarak girmişler ve de oradan yapılan televizyon yayınını da şiddet kullanarak engellemeye çalışmışlar ve durdurmuşlardı.

Moskova polisi, Navalny taraftarı protestocuların, bin kişi kadar olduğunu ve de Moskova’nın en büyük ticari bölgesi olan Arbat adlı bölgede yürüyüş yaptıklarını açıklarken, polisler polis arabalarını park ederek de sokakların kullanılmasını engelleyerek, Navalny kampanyasını durdurmuşlardı. Kampanyacılar Kremlin’e yaklaşınca da sadece sokakta yürümelerine izin verilmişti.

OVD adlı sivil kuruluş ise 257 kişinin polis tarafından tutuklandığını vurguladı.

Putin’in geçmişte kendi yaşadığı kent olan St. Petersburg’daki Navalny taraftarları ise engellendikleri ve toplantı için izin alamadıkları için boykota başlayacaklarını bildirirken, “Bize seçimi bekleyin ve oy kullanın diyorlar ama seçimin sonucu zaten belli!” diyorlardı.

Putin’in askerleri, “Seçim için hazırlanan adayları birer birer yakalayıp götürüyorlar!” diyerek de sokak protestosu dışında başka bir yaklaşım olamayacağını vurguluyorlardı!

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu