• $9,5297
  • €11,1045
  • 546.558
  • 1455.42
10 Mayıs 2018 Perşembe

Putin de Rusya’yı modernleştirecek

Başkan Putin yeni 6 yıllık dönemine başladıktan saatler sonra, yeni dönemi için oldukça içerikli hedefler koyduğunu açıkladı. Başkan Putin 2024 yılı sonu için, tam dokuz adet ulusal kalkınma hedefi gündeme getirdi.

Putin, Rusya’nın aslında dünyanın en büyük beş ekonomisinden biri olması gerektiğini vurguluyordu. Ayrıca ülkedeki fakirlik yarıya indirilecekti. 2017’de ise Rusya, dünyanın IMF’e göre 12. büyük ekonomisiydi. Rusya ekonomisi beşinci duruma gelmek için Güney Kore, Brezilya, Hindistan ve United Kingdom’u geçmeliydi ama bu ülkelerin hepsi de Rusya’dan daha hızlı büyümekteydi. Putin’e göre Sovyetler Birliği'nin çöküşünden sonra Rusya çok atılım denemesi yapmıştı. Ama arzu edilenlerin hepsi yapılamamıştı. Hayat karşımıza hep yeni engeller ve arzular çıkartmakta diyordu. Arzu ettiklerimize ulaşmak için yan yatmak ve rahatlamak değil, çalışmak gerekli diyordu.

Putin martta da bir konuşma yapmış ve benzer şeyler söylemişti. Rusya’nın uluslararası hedefleri vardı ama Putin’e göre, ülke önce ülke içindeki atılım hedeflerini gerçekleştirmeliydi. Öncelikli hedef ‘ülke içinde gelişme’ olmalıydı. Putin, geleceğimizi belirleyecek alanlarda teknolojik gelişme, rekabet gücü, yeni yaşam kalitesi ve de insan sağlığı gerekli diyordu.

Yeni hükümet kurulurken de, Putin gene de ve beklendiği gibi, eski ortağı Dmitry Medvedev’i başbakanlığa getirmişti. Rus vatandaşları Putin ve ekibinin ekonomik alanda ilerleme gerçekleştirmesini bekliyorlardı. Putin ekonomik danışman olarak da Alexei Kudrin’i Batı’yla görüşme ve ekonomik atılım için hükümete alacak gibi konuşuyordu.

Putin mart ayındaki seçimi yüzde 76 oranında oyla kazanmıştı.Bu herhangi bir Sovyet liderinin bugüne kadar alabildiği en yüksek oy oranıydı. Ama eleştirmenler yüksek oyun insanların hükümetten çekinmesi nedeniyle gerçekleştiğini vurguluyorlardı.

Putin’in ‘Mayıs Ayı Hedefleri’ dediği konuşmanın içeriği, 2012 yılındaki seçim sonrası konuşmasına çok benziyordu. O zaman vatandaşların reel gelirlerinin yüzde 50 artması gerektiği vurgulanmıştı. Kamu, 2012 yılında açıklanan bazı ekonomik bazlı hedefleri gene vurgulamıştı ve de kısmen de gerçekleştirmişti. Mesela kamu çalışanlarının maaşları artmıştı ama sosyal hedeflerin çoğunluğunun gerçekleştirildiği pek söylenemez. Vatandaşlar farklı şeyler beklemekte!

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu