• $13,4433
  • €15,27
  • 772.764
  • 1809.65
11 Nisan 2018 Çarşamba

Proje bazlı teşvik sistemi başladı!

Önceki gün yapılan ve de Ankara’da öğlen sonrası civarında başlayıp, 3 saate yakın bir zamanda sonuçlanan, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Binali Yıldırım ve de Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci’nin detaylı açıklamalar yaptıkları konuşmaları dinleyebilmem için, Ekonomi Bakanlığı’nın desteğiyle davet edilmiştim. Ankara’ya giderek ve de konuşmaları dikkatle dinleyerek çok şey öğrendiğim kanısındayım.

Külliye’de yapılan toplantı, özetle belirlenirse, ‘Proje Bazlı Teşvik Sistemi Tanıtımı’ ve de 2017’de hazırlıkları tamamlanan projelere verilecek ‘Teşvik Belgelerinin Dağıtımı Töreni’ydi. 2000’in üstünde insan, teşvik belgesi almaya hak kazanmış 19 firmanın temsilcilerinin teşvik belgelerinin teslim edilmesini izledi.

Çok özet olarak bildirilirse söz konusu sistemde desteklenecek yatırımların toplam tutarı bu yıl 135 milyar TL olup, 23 proje için teşvik belgesi düzenlenmişti. Bu projelerde 35 bin kişiye doğrudan istihdam yaratılması öngörülüyor. Söz konusu projelerle yaratılacak dolaylı istihdam ise kabaca 135 bin kişiyi aşıyor.

Yapılan planlara göre bu yatırımlarla, bu yıl ihracatımıza 6 milyar 318 milyon dolarlık ek katkı sağlanırken, ithalatımızın da 12 milyar 312 milyon dolar azalması gündeme gelecek.

Törende yapılan konuşmalarda vurgulandığına göre, bu projeler tamamen hayata geçtiğinde, ihracat artışı ve de ithalat azalışı dolayısıyla, toplamda cari açığımızda lehimize 19 milyar dolar azalma olması bekleniyor.

2018’de ise, 2017’ye benzer şekilde, yatırımlar ve de cari denge gelişmeleri devam edecek. Yani Türkiye büyümeye ve kalkınmaya önümüzdeki yıl da devam ediyor.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci toplantıyı açarken, “Hedefimiz dünyanın en büyük on ekonomisinden biri olmaktır!” dedi. “Ülkemizin mevcut teşvik sisteminde, yılda 2 milyar TL düzeyinde yüksek teknoloji yatırımı teşviki veriyorduk. Ama bugünkü teşvik sistemine ilave olarak, 10 milyar TL’lik ileri teknoloji yatırımı ve projelerin de teşvikini desteklemeye başlıyoruz. Bugün yaptığımız yatırım teşviklerinin cari açığa etkisi, birkaç yıl içinde çok ciddi bir şekilde görülecek” de dendi.

Teşvikler ise, Vergisel Destekler, İstihdam Destekleri, Finansal Destekler, Yatırım Yeri ile ilgili Destekler ve de Kamu alım Garantisi gibi kolaylıklar içeren önemli destekleri içerecek.

Söz konusu destek sistemleriyle, Kalkınma Programı ve de Yıllık Programlarda öngörülen hedefler doğrultusunda, asgari 100 milyon dolar yatırımlar desteklenmede olacak. Bu konular ileride detaylı bir şekilde tartışılacak.

<p>Peki, Omicron varyantından korkmalı mıyız? Yeni varyantın özellikleri neler? Omicron varyantı aşı

Omicron varyatından korkmalı mıyız?

2021'e damga vuran ''Yılın Fotoğrafları'' oylaması başladı

Ankara'ya mevsimin ilk karı yağdı

Yunus polislerinin zorlu eğitiminden kareler