• $13,5995
  • €15,2972
  • 793.427
  • 1951.17
28 Şubat 2013 Perşembe

Piyasalar adeta dondu kaldı

ABD'nin piyasadan likiditeyi çekmesi, faizleri yükseltir ve doların değerlenmesini getirirdi. Bu da altının değerinin düşmesiyle sonuçlanırdı. ABD'nin büyümesini yavaşlatma etkisi de olurdu ve bütçe açığını da artırabilirdi. Tabii daha bir çok etkisi daha olurdu da, burada duralım.
Bu gelişmeden sonra birden ve aniden İngiltere'nin kredi ratingi Moody's trafından üç A düzeyinden aşağıya düşürüldü. Bu da İngiltere'nin borçlanma faizlerini etkileyebilir ve yükseltebilirdi. Veya İngiliz parasının değer kaybetmesini getirirdi. Faizler pek kıpırdanmadı ama, birçok kişinin erkenden shortladığı (değer kaybedeceğine dair iddiaya girdiği) sterlin ise değer kaybetti. 
Ama felaket haberleri burada durmadı. Hafta sonunda gerçekleşen İtalya seçimlerinden de hükümet çıkmadı. Komedyen B.Grillo ile Berlusconi birleşip hükümeti kuramayacaklarına göre, bu durum riskliliği tekrar arttırdı ve bu sefer euro bir kere daha değer kaybetmeye başlarken, altın yeniden değerlenmeye başladı. İtalya'nın kamu borçlanma faizleri ve risk primi yükseldi. Piyasalar ve vatandaşlar da iyice şaşırdı. 

BANKACILAR ZORDA  
Bu arada ABD'den bazı kötü, bazı da iyi haberler gelmeye başladı. Kötü haberi önden verelim. 
J.P.Morgan Chase 2012 yılında ABD'nin en kârlı bankası idi. Üstelik toplam aktifler açısından da ABD'nin en büyük bankası olmuştu. 2012 yılında J.P.Morgan 21.3 milyar dolar net gelir açıklamıştı, bu da bir yıl evveline göre yüzde 12 artış demekti. Ama bankanın toplam geliri 99.9 milyar dolarla tamamen yatay bir tablo sergilemişti. ABD'nin göreli olarak yavaş büyümesi ve kredi artışının çok sınırlı kalmasıyla banka maliyeti düşürerek karlılığı artırmak zorunda kaldı. Dün yapılan açıklamada 259 bin kişi çalıştıran J.P.Morgan bu yıl 4000 ve gelecek yıl  da 13 000  kişiyi işten çıkarmaya karar aldı. İşten çıkarılanların çoğunluğu tüketici ve konut kredileri birimlerinden seçilecek. Böylece J.P. Morgan şirketin istihdamını yüzde 6.5 azaltmış olacak. Bu durumda da en büyük aktiflere sahip banka, en küçük istihdamlı banka haline gelecek. 
Bank of America 30 bin kişi işten çıkartırken, Citigroup da 11 bin kişi işten çıkartacağını önceden ilan etmişti.

EV SATIŞLARI ARTIYOR
Biraz da iyi haber vererek kapatalım! 
ABD'de Ocak 2013 verilerine göre yeni tek aile evlerinin satışları yüzde 15 veya  yıllıklaştırılmış verilerde 437 bin adet arttı. Beklenti  380 bin adet idi. Bu evlerin satışları bir evvelki yılın ocak ayına göre yü zde 28.9 artmış oldu.
Satışların hemem hemen ABD'nin her bölgesinde benzer artış sergilediği de açıklanan veriler arasında. Bu artış 2008 yılının temmuz ayından bu yana en yüksek artış. Bu satılan yeni evlerin medyan fiyatı da 226 bin 400 dolar. Bir evvelki yıla göre artış yüzde 2.1. Ortalama konut fiyatları ise 286 bin 300 dolar ve bu da bir yıl evveline göre yüzde 7.8 artmış demek . 
Hem satış hem fiyatın artmış olması da ABD'de konut sektörünün de krizden çıkmasının nerede ise tamamen gerçekleştiğini gösteriyor. Otomotiv ve konut ABD ekonomisinin temelini oluşturduğuna göre bu son haber sevindirici demek gerek.

 

<p> </p>

İlçe belediyelerine tuz yerine kum mu verildi?

Çay tiryakilerine kötü haber! Öyle bir zararı var ki...

Bizi böyle kandırıyorlarmış! Tüm hileleri ortaya çıktı

Çıngıraklı yılanın kuyruğunda bakın ne var!