• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
26 Mart 2013 Salı

Paralı başkana gerek yok

Takımlarımızda altı yedi yabancı yer alıyor. Bakın İngiltere'ye. Futbolu icat edenler dünyanın en güçlü ligine sahipler ama milli takımları uzun zamandır nal topluyor. Çünkü İngitere liglerinde takımlar ondan fazla sayıda  yabancı oyuncuyla dolu ve onlara verilen paralar nedeniyle de kulüpler iflas ettiği gibi, birçok kulüp yabancılara satıldı ve milyar dolara varan borç altında ezilmekteler. Manchester United bile iflasın eşiğinde idi.

Futbolda başarı, altyapının kuvvetine ve kulübün hem idari hem de mali anlamda kurumsallaşmasına bağlıdır. Ancak bir faktöre daha dikkat edilmesi gerekir. Parayı bulan veya veren, "para babası ve kısa vadeci başkan" da kulübün kurumsallaşması, idari ve mali sağlığı ve başarı için en büyük engeldir. Bizde altyapı zaten pek yoktur, kulüplerimiz devre arasında soyunma odasına giren, sigara paketi arkasına ilk on biri yazan veya tribündeki koltuktan maç boyu oyunculara taktik veren "Büyük başkanlara" sahip olduğundan mali ve idari kurumsallaşma mümkün değildir.

GUARDİOLA BAYERN'E

Guardiola Barcelona'da her şeyi yaşadı, altyapı, büyük takımı, milli takım oyunculuğu ve teknik adamlık. Kupaları da topladı, çok başarılı oldu. Bir yıl istirahat etti ve Chelsea'de Abramoviç'in önüne koyduğu servete rağmen Bayern München takımına gitmeye karar verdi. Neden? İşte önemli olan konu bu. Bugünün futbol dünyasında en üst liglerde oynayan ama para babası başkanı olmayan tamamen kurumsallaşmış sadece iki takım var. Barcelona ve Bayern München. Üstelik bu iki takımın da sürekli oyuncu yumurtlayan müthiş altyapıları var. Guardiola Bayern'i seçti, çünkü Bayern'de de altyapı müthiş ve orada başkan eski futbolcu, sadece sembol, takıma müdahale etmiyor. Kulübün anonim şirketinin başındaki, 27 yaşında sakatlanan eski futbolcu Hoeness Yönetim Kurulu Başkanı. Onun altında akil adamlardan oluşan bir yönetim kurulu var.

ADIDAS YÖNETİMDE

Danışma Kurulu mahiyetindeki 9 kişilik Yönetim Kurulu'nda Adidas Başkanı H.Heiner, Audi Başkanı R. Stadler, Focus Dergisi Yöneticisi H.Marwort, Unicredit Yöneticisi D.Rampl, Bavyera Eyaleti Bakanı E.Stoiber, Telekom Başkanı T.Höttges, Volkwagen Başkanı M.Winterkorn var. Kulübün idari işlerini eski futbolcu Rumenigge hallediyor. Peki değirmenin suyu yani para nereden geliyor? Temelde 185 bin para bağışlayan üyeden! Kulübün 3200 taraftar derneği ve 231 bin üyesi de var. Bayern yapı nedeni ile dünyanın dördüncü büyük kulübü, Almanya'nın en büyük ve en başarılı kulübü ve 2012 yılında 400 milyon euroya yakın  gelir üretmiş. Patron yok, üye var, kurumsallık var, danışmanlar var, aktif yöneticiler eski sporcular ve bir de sürekli oyuncu yumurtlayan altyapı mevdut! Para babasına gerek yok! Bu nedenle  şikeye, borsa manipülasyonuna, transfer için kulübü iflas ettirmeye gerek yok! Altyapı da müthiş, daha ne olsun? Tabii Guardiola oraya gider! Alıştığı kurumsallık ve altyapı orada da ondan!

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor