• $9,2375
  • €10,8001
  • 530.575
  • 1432.8
27 Mayıs 2013 Pazartesi

‘Para babası başkan’a Alman darbesi

Almanların futboldaki başarısının ardında altyapı ve antrenöre verdiği önem yatıyor.  Biz de futboldaki rezilliği ortadan kaldırmak için hem ‘pahalı transfer’ yerine altyapıyı koymak hem de teknik adam yetiştirmek zorundayız

Şampiyonlar Ligi Finali Wembley’de oynandı, 86 bin kişiden  fazla bir seyirci kitlesi iki Alman takımının mücadelesini keyifle seyretti. Her iki takımın taraftarları ve de uluslararası seyirciler yan yana oturup, bir tek küfür etmeyip, güzel olan her şeyi alkışladılar. Sahadaki iki takımın da “para babası” başkanı yoktu, takımlar sadece üyelerden gelen paralar ile ve tabii sponsor gelirleri, maç hasılatı, reklam ve yayın gelirleriyle ayakta duruyorlardı. Yönetim ise tamamen profesyonel ve seçilmiş  kişilerden oluyordu. O zaman da kısa vadecilik ve transfer için ekonomik şartları zorlamak diye bir yaklaşım olmuyordu.
Ülkemizde sonuçlar tartışılıyor, esas nedenler değil. Biz tribün rezilliklerini, şiddeti, seviyesiz yaklaşımları, ırkçılığı ve futbol yönetimindeki kısa vadeciliği ortadan kaldırmak istiyorsak, önce kulüplerimizdeki “para babası başkan” sendromunu ortadan kaldırmamız ve profesyonel yöneticilere dönmemiz gerek. Sonra da mali yapıyı perişan eden kısa vadeciliğin sonucu olan transfer hovardalığını ortadan kaldırmak için de verimli bir altyapıya dönmemiz gerek. Bu transfer yapılmaz demek değil, ayağını yorganına göre uzatacaksın demek.

Bayern rakibine borç para verdi
2005 yılında transferlerle tamamen iflas eden, ayakta kalabilmek için Bayern Münich takımından 2 milyon euro borç alan B.Dortmund takımı 8 yaşından beri Dortmund altyapısında eğitilen M.Götze’yi Bayern’e satıyor. Real Madrid’e dört gol atan Lewandowski 20 yaşında Lech Poznan menajeri Smuda tarafından ayda 280 sterlin maaş ile transfer edilmişti. Oyuncu Polonya üçüncü liginde Znicz Pruskow takımından Poznan’a çok ucuza geldikten sonra da 2.3 milyon sterline B.Dortmund’a satılmıştı. Borusssia Teknik Direktörü Jürgen Klopp önce bu transferi bir yıl dondurmuş, fizik gücünün yeterli duruma gelmesinin ardından transferi yapmıştı.

Antrenör sayısında İngiltere’yi katladı
Almanya’da bugün UEFA’nın B lisansına sahip 28.400 antrenör var, futbolun mucidi İngiltere’de ise sadece 1759. Almanya’da UEFA A lisansı ile çalışan 5500 teknik adam varken İngiltere’de sadece 895 adet bulunuyor. Ve profesyonel takım lisansı sahibi Alman teknik adam sayısı ise 1070 iken İngiltere’de sadece 115. Alman Futbol Federasyonu ayrıca kabaca 1000 kadar yarı zamanlı çalışan teknik adamı da ayrı bir programla tüm Almanya’nın her köşesinde 8-14 yaş arasındaki çocukların futbol eğitimine katkı yapmak üzere kulüplere gönderiyor.

Öğretmen olmadan öğrenci de olmaz
Türkiye’nin işi İngiltere’den zor. Biz hem futboldaki rezilliği ortadan kaldırmak için “para babası başkan” sendromunu kaldırmak, hem “pahalı transfer” yani taşıma su sistemi yerine alt yapıyı koymak zorundayız hem de teknik adam yetiştirmek zorundayız! Öğretmen olmadan başarılı öğrenci olamıyor!   
Wembley’de 88 dakika berabere giden maçta Bayern 11 gol fırsatı yakalamışken, Dortmund 6 gol fırsatı üretmişti. Bu düzeyde 17 gol fırsatı ‘futbol zevki’ demek ve insana yatırımla gerçekleşiyor!

<p>Türkiye Cumhuriyeti hükümetini  illegal bir örgüt, bürokratlarını da mafya gibi göstermeye devam

Kemal Kılıçdaroğlu skandal açıklamalarını sürdürdü! “Evet, onları tehdit ediyorum!”

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor