• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
23 Mayıs 2013 Perşembe

Özel sektörün dış borçlarının vade yapısı!

Üç gündür Hükümetin “IMF borcunu bile ödedik!” tezi ile muhalefetin “Kamu borcu azaldı ama özel borç arttı!” tezlerinin yarattığı rahatsızlığı ve belirsizliği ortadan kaldırmaya çalışıyor ve okurlarımıza gerçek tabloyu anlatmaya göstermeye çabalıyoruz. 
Ülkemizin son dönemde ekonomide yere daha sağlam ve bilinçli bastığını, ama siyasetin kavga ve karmaşa ile tüm toplumu hasta ettiğini ve siyasetteki erozyonun suçlusunun da, hem hükümet, hem de muhalefet olduğunu da vurguluyoruz.
 Son dönemde bana sorulan ekonomi sorularının çoğu,  gündeme oturan özel sektör borcu  konusu idi. Birkaç gündür bu konuya değindik. Bugün ise bocun vadesini tartışacağız. Kısa vadeli borç adı üstünde kısa vadeli borç, ama uzun vadeli borcun vade dökümü konusu da çok önemli.
 Merkez Bankası’ndan alınan aşağıdaki tablo şu andaki özel sektör uzun vadeli borcunun hangi tarihte ne kadar borç yükü getireceğini gösteriyor. Görüldüğü gibi tek bir yıla binen yük hiç aşırı yüksek değil.

2013 yılında da özel uzun vadeli borcun (tablodaki yıllık dökümün yerine) aylık yük olarak Mart 2013 tarihinden Mart 2014 tarihine kadar dökümü yapıldığı zaman  2013 Mart- 2014 Mart arası aylık geri ödeme miktarlarının yıllık toplamı 33.1 milyar dolar olmakla beraber, hiç bir ayda ödeme miktarı ayda 4.2 milyarı geçmemekte, ama her ay da en az 1.7 milyar dolar ödemenin üstünde kalmakta. 
Şu andaki uzun vade özel sektör borcu toplamı olan 138.5 milyar dolarlık borç stokunun, 10.1 milyarı 13-18 ay vadeli, 10.2 milyar doları 19-24 ay vadeli ve 85 milyar doları da 24 ay ve daha yukarısı vadeli.
Bu arada borcun nerede ise yarısı bankalar ve banka olmayan finansal kuruluşların olduğu için, sadece Merkez Bankası döviz rezervleri değil, bankaların kendi döviz rezervleri de borç servisi açısından göz önüne alınmalı! Kaldı ki Merkez Bankası döviz rezervlerinin önemli bir kısmı da ROK uygulaması nedeniyle aslında bankalara ait.
Bu yazı dizisini toplumun endişelerini gidermek için derledik. Zaten sayılar Merkez Bankası internet sitesinde ‘full detay’ olarak bulunuyor ve bir ‘tık’ mesafede!

<p>Markar Esayan'ın cesur bir insan olduğunu söyleyen Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah

'Markar Esayanlara bu toplumun her zaman ihtiyacı var'

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi