• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
8 Ekim 2013 Salı

Otomotiv ihracatı atakta

Türkiye otomotiv endüstrisi son ilan edilen eylül verileri ile son altı ayın zirvesine çıktı. Eylül ayında bir önceki dönemin aynı ayına göre, yüzde 31 artış gösteren otomotiv ihracatı aylık düzey olarak 2 milyar dolara dayandı. Bu şartlar altında sektör 2013 yılı için 20 milyar dolarlık otomotiv sektörü ihracatı hedefini aşarak beklentilerin üzerine çıkabilecek gibi duruyor. Geçen yılın aynı ilk 9 aylık dönemine göre yüzde 12 ihracat artışı yakalayan otomotiv sektörü 15 milyar 734 milyon dolarlık bir toplam ihracata ulaştı. Yıl sonunda ihracat hedefini yüzde 10 aşmak da mümkün  gözüküyor. 
Türkiye bu süreçte ticari araç grubunda da yüzde 60 artış sağlayarak bu ürün grubunda marka haline gelerek Avrupa’nın bir numarası konumuna gelmiş bulunuyor. 
Otomotiv sektörü diğer yandan da bazı ülkelere ihracat patlaması gerçekleştirmiş durumda. Birleşik Krallığa yapılan ihracat yüzde 148 artmış. Avrupa Birliği’ne yapılan toplam ihracatta da yüzde 35 artış gerçekleşmiş.   

AVRUPA PAZARINA GERİ DÖNÜŞ VAR

Hatırlanırsa 2009 yılında global kriz ülkemize geldiğinde AB’ye ihracat nerede ise tüm ürünlerde daralmıştı. Bu çerçevede de Türkiye daralan Avrupa’ya ihracatı dengelemek için Ortadoğu, Afrika, Asya ve Amerika’ya ihracatı artırmaya çalışmış ve hem ürün hem de destinasyon değişikliği ile önemli ölçüde ayakta kalabilmişti. 2013 ihracat sayıları en azından otomotiv ihracatında Avrupa pazarına geri dönüş anlamına geliyor. 
Salt eylül ayına bakılırsa da 2012 eylül ayında otomotiv ihracatı 1 milyar 498 milyon dolar iken, 2013 yılı eylül ayında ise yüzde 31 artışla 1 milyar 966 milyon dolar düzeyine ulaşılmış. 
Otomotiv yan sanayii de bir önceki dönemin eylül ayına göre yükselişle aylık 823 milyon dolara çıkmış bulunuyor. 
Otomotiv sektörünün başarısında ocak-eylül döneminde yüzde 14 artışla yüzde 68’lik bir paya ve 10.775 milyar dolara ulaşan 27 AB ülkesine ihracat etkin oldu. Bu arada Ortadoğu ülkelerine otomotiv ihracatı da bölgedeki siyasi gelişmelerden etkilenerek ocak-eylül arasında bir evvelki yılın aynı dönemindeki 884 milyon dolardan yüzde 14 daralarak 764 milyon dolara inmiş bulunuyor. 
Aşağıdaki tablo otomotivin yıllardır ihracatı taşıyan hazırgiyim ve konfeksiyonu veya (kısa adı ile tekstil sektörünü) ve de kimyevi maddeler ve mamuller sektörünü de aştığını gösteriyor. Diğer taraftan çelik sektöründeki yüzde 11 daralma ve de elektrik, elektronik makinalar ve bilişim sektöründeki  yüzde 4 daralma da önemli. 
Ancak otomotiv ithalatı ve ihracat üretimi için ithal girdi sayılarındaki iyileşme cari dengenin açık vermemesi için esas önemli miktarlardır. 

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Yeni varyant hızla yayılıyor... Kovid geçirip, tat ve koku kaybı

Beynimizin parmak izi, hastalıkları veya kişileri tanımak için kullanılabilir mi?

Selimiye Meydanı kazılarında Roma döneminden kalma aile mezarlığı bulundu

Binlerce yıllık oluşum yok olma sürecini yaşıyor

''Tuz Gölü'nü 30 yıla kadar kaybedebiliriz'' Korkutan açıklama!