• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
12 Ekim 2012 Cuma

Orta Vadeli Program hedefleri

Geçtiğimiz pazartesi günü IMF Ekim 2012 revize tahminlerini ve Türkiye de revize Orta Vadeli Ekonomik Program tahmin ve hedeflerini  yayınlandı.
Daha önce IMF tahminlerini özetledik ama bir kere daha  vurguluyoruz. IMF çok endişeli. Dünya ekonomisi için 2012 yılı  büyüme tahmini azaltıldı ve global büyüme oranı yüzde 3.3 düzeyine indirildi. Daralmanın nedeni ise gelişmiş ülkelerin sorunları ve çözüm üretmede sergiledikleri  beceriksizlik.
Gelişmiş ülkeler IMF'e göre 2012 yılında sadece yüzde 1.3 büyüyecekler. Euro Bölgesi ise en kötü yönetilen bölge. Kriz başlangıcından bu yana 4 yıl geçmiş olmasına rağmen Euro Bölgesi hala en kötü durumdaki bölge ve doğal olarak da  2012 yılında eksi 0.4 büyüme yaşayacak. Avrupa'da  şu anda bütün büyük ekonomiler resesyonda. ABD ise düşük oranda da olsa üç yıldır büyümekte.
Buna karşılık gelişen ülkeler  2012 yılında yüzde 5.3 oranında büyüyecekler. Orta ve daha yüksek büyüklükteki gelişen ülkelerin arasında negatif büyüme yaşayacak olan hiçbir ülke yok. Gelişen ülkeler dünyanın daha fazla çökmesine engel olan ülkeler.
Aşağıdaki tabloda karşılaştırma için Batı medyasında Türkiye benzeri yapı sahibi olduğu düşünülen ve sık sık bizimle karşılaştırılan ülkelerin büyüme tahmini sayılarını aktarıyoruz. Çin, Hindistan, Endonezya ve Rusya gibi ülkeler bizden farklı yapıya sahip oldukları için bu kısa listede yoklar. Görülebileceği gibi biz 2011 yılında iç talebi şişirmiş ve bunun sonucu olarak çok yüksek büyüme yaşarken, dev bir cari denge açığı verince risk artmasını engellemek için önlem alarak yavaşlama planı yapmıştık.
İç taleple büyüyen ülke yavaşlama yerine kur artırsa diye düşünenler olabilir. Dünyanın bizim ihracat yaptığımız gelişmiş ülkeleri o kadar çok kemer sıkmaktalar ki, şu anda kur artışıyla sağlanabilecek bir başarı yok. Dış talep oldukça ölü olduğuna göre biz kendi iç talebimizi de kısmak ve tasarruf yapmak zorunda idik. Bunu da tarihimizde ilk defa becerdik. Hatırlanırsa 1980, 1994 ve 2001 yıllarında cari denge açığı sorunumuzu hep kriz yaşayarak ve dış yardım dilenerek aşmıştık. Unutmayalım, tarihimizde ilk defa kararlı bir kemer sıkma programı ile cari açığı aşağıya doğru çekiyoruz.

"2.20121011223823.jpg"

Hükümet programının özet tablosu da aşağıda veriliyor. 2012 yılının daha evvelki büyüme tahmini olan yüzde 4 oranının alştına iniyoruz ve yüzde 3.2 büyüyeceğiz. Ortalama büyümemiz olan yüzde 5 oranına iki yıl içinde ulaşmayı planlıyoruz.
Hatırlanırsa 2001 sonrasında banka sistemini tamir etmiştik. Kamu maliyesini de ciddi boyutta düzeltmiştik. Bu iki alan, bankacılık ve kamu maliyesi şu anda dünyanın en kötü performans segilediği alanlar. Zaten bankacılık sorunumuz 2001 reformıundan sonra yok, Orta Vadeli Program da Türkiye'nin makro politikada en kuvvetli tarafı olan kamu maliyesindeki başarımızı bir kere daha ortaya koyuyor. Bütçe açığı yüzde 2-3 aralığında olacak, kamu borç stoku da yüzde 40 oranından aşağıda gerçekleşiyor.

"1.20121011223857.jpg"Ancak Türkiye yüksek boyutta yatırım yapabilmek için tasarruf yapmak zorunda. Kendi tasarrufu olmadığı zaman da dış tasarruflardan faydalanabilir ama  son iki yılda olduğu oranda ve şekilde dış kaynak kullanmaya devam edemeyiz.
Yarın Orta Vadeli Programın detaylarına bakacağız.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak