• $17,9623
  • €18,3273
  • 1028.26
  • 2870.38
27 Temmuz 2012 Cuma

Olimpiyatta kim ne kazanır?

Olimpiyatlarda kim daha fazla madalya alacak sorusu gerçek bir klasiktir. Bu yıl madalya tahminleri için iki kurum iki farklı metodoloji kullanmış. Birincisi, Wall Street Journal tarafından yaptırılan tahminler, ikincisi ise Goldman Sachs tarafından yapılan tahminler.
Bir heyecan kaynağı var. 1992 yılından bu yana ilk defa 2008 Beijing Olimpiyatları'nda  Çin  ABD'yi altın madalya sayısında geçmişti (toplam madalyada değil). Bu da bu yıl Çin Londra'da ABD'yi toplam madalyada da geçer mi sorusunu gündeme getirdi. Yoksa bu  yıl  2012 Londra Olimpiyatları'nda da, ABD'nin hem altın madalya hem de toplam madalya sayısında  Çin dahil tüm ülkeleri geçmesi bir kere daha gerçekleşecek mi? Çin'in Beijing Olimpiyatları'nda kendi ülkesinde  altın madalya sayısında ABD'yi geçmesi sonrası, 1.3 milyar kişilik kocaman ülke devlet desteği de göz önüne alındığında, bu sefer toplamda sürpriz yapabileceği konuşuluyordu. Colorado Springs'teki ABD Olimpiyat Komitesi Merkezi'nde bile endişe vardı.

"gokce.20120726233931.jpg"
Ancak en son yapılan hesaplamalar farklı bir durum gösteriyor. Wall Street Journal ciddi bir araştırma yaptırmış. Araştırmanın sonuçları yayınlandı ve aşağıda. Kullanılan istatistiki modelde madalya sayısı geçmiş performanslara bakılarak ve başarı olasılıkları tahmin edilerek, olasılıklara dayalı simülasyon yapılarak elde edilmiş.
Sonuçta Wall Street Journal araşatırmasında rekor düzeyde 530 sporcuyla katılacak olan ABD, 40 altın madalya ve 108 toplam madalya ile gene zirveye çıkacak gibi. Çin ise 38 altın ve toplam 92 madalya alacak ve hem altında hem de toplam madalyada ikinci olacak deniyor. Aşağıdaki tablo ilk on beş  ülke için altın ve toplam madalya tahminlerini  gösteriyor. Bu arada  Türkiye'nin de bir altın ve 5 toplam madalya alacağı tahmini sonucu var, ülkemiz de 35-38 arasında bir yerde, İsviçre ve Tayvan ile eş değerde madalya almış olur ama Danimarka ve Hindistan'ı da geçer deniyor. 


<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

İbrahim Kendirci panikledi: Annemden saklıyordum!

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?