• $18,1142
  • €18,2228
  • 1016.94
  • 3020.2
11 Kasım 2012 Pazar

Obama kazandı iyi oldu!

6 Kasım 2012 Salı günü yapılan ABD Başkanlık seçimleri Başkan Barack Obama'nın galibiyeti ile sonuçlandı. Başkanlık seçimini kazanan Demokratlar oldu ama, Senato'da Demokratlar 53 üye ve 2 bağımsız desteğiyle 55 kişiye ulaşsalar da, muhalefetin engellemelerine karşı gerekli 60 sayısına erişemediler. Bu durumda seçimlerden sonra Cumhuriyetçi Parti'nin güçlü ve parti politikalarını tayin eden muhafazakar kanadının, parti içindeki  yenilikçilerle girişeceği tartışma ABD siyasetinin ve ekonomisinin geleceğini ve endişe yaratan kamu maliyesi sorunlarının nasıl çözüleceğini belirleyecektir. ABD'nin içinde bulunduğu ekonomik güçlükler dolayısıyla, seçim kampanyasından önce yapılan yorumlarda Obama'nın yeniden seçilme olasılığının güçlüklerle karşılaşacağı dahi öne sürülüyordu.

GELİR DAĞILIMI KOZU
Ancak bu yorumları yapanlar 2008 yılında Obama'nın devir aldığı ABD ekonomisinin durumunu gözardı ediyorlardı. 2009 yılı başı ile 2012 yılı Ekim ayı rakamları karşılaştırıldığında işsizlik yüzde 9.3 değerinden 8 değerinin altına  düşerken, GSYİH da 13.9 trilyon dolardan 15.6 trilyon dolara çıkmış. Gelir dağılımındaki az miktarda da olsa değişikliklerin de Obama'nın seçim kazanmasında önemli bir yer tuttuğu söylenebilir . Gelir dağılımında en üstteki beşte birin payı % 50,3'den 50,2'ye inerken, ikinci beşte birin payı 23,2'den 23,4'e yükselmiştir. Özetlersek orta sınıf ekonomik olarak az da olsa güçlenmiş. Obama'nın seçim kampanyasında en fazla kullanılığı cümlelerden birisi, 'Orta sınıfın vergi yükünü azaltacağım' olmuştu.

ORTA SINIFA BAK AHMAK
1992 yılında Bill Clinton'un seçim kampanyasında 'It's the economy, stupid' (Ekonomiye bak ahmak) sözüyle ün yapan siyaset uzmanları Stan Greenberg ve James Carville 2012 seçimlerinden önce de 'It's the Middle Class, Stupid' (Orta sınıfa bak ahmak) başlıklı kitaplarıyla ün yaparak ABD'nin önemli bir sorununa dikkat çekiyorlardı. Greenberg ve Carville'e göre seçim kampanyası bütçe açığı veya dış politika ile değil orta sınıfın geleceği üzerine inşa edilmeliydi. Her ne kadar iki aday da kampanyalarında bu konuyu işlediyse de, seçim sonuçları Obama'nın daha inandırıcı olduğunu göstermekte. Obama'nın oy almak için çalıştığı seçmen grupların arasında başta daha düşük gelirli göçmenler ve azınlıklar gelmekteydi. Özellikle daha düşük gelirli Hispanik (Güney Amerika ve Meksika kökenliler) ile Afro-Amerikalılar Obama'nın oy depoları oldu.
Seçimlerden sonra, eğer Cumhuriyetçiler engellemez ve izin verirse Obama'nın vergi ve kamu harcaması konusundaki seçim vaadlerini yerine getirmesi ve 600 milyar dolarlık kamu maliyesi sorunlarını frenlemesi beklenmekte.  

BARIŞÇI ÇÖZÜM YOLDA
Tüm Avrupa ve ülkemizde Başkan'ın dört yıl daha iktidarda kalması memnuniyetle karşılandı. Avrupa Birliği kendisinden daha büyük bir hızla ekonomik krizi aşma yolunda olan ABD'den çok şey beklemekte. Özellikle de transatlantik ticaretin yeniden canlanarak sıkıntıdaki AB ekonomisinin ayağa kalkmasına yardımı umulmakta. Ülkemiz için de Obama'nın yeniden seçilmesi, Başkan'ın yeni bir sıcak savaş taraftarı olmaması, özellikle de İran ile müzakere yolu ile nükleer bomba tartışmasında barışçı bir çözüme varmayı hedeflemesi nedeni ile önemli.

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Tarihi Haydarpaşa Garı'nın restorasyonunda sona gelindi! Garın son hali görüntülendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ile bir araya geldi! işte görüşmeden kareler

Çağla Şıkel ile çocukları alışveriş turunda... Böyle poz verdi