• $13,4331
  • €15,2277
  • 794.749
  • 2014.21
31 Aralık 2012 Pazartesi

Nerede eski hocalar!

Değerli okurlarımdan özür dileyerek bugün ekonomi değil bir 'örnek' insan hikayesi aktaracağım. 1981 yılı sonbaharında 39 yaşında  ABD'den Boğaziçi Üniversitesi'ne geldiğimde orada iki adet efsane vardı: Rahmetli Demir 'Hoca' ve 28 Aralık 2012 günü hayata gözlerini yuman Arman 'Hoca'.
Ben Robert Kolej ve Boğaziçi'nde de okumamıştım. Bu iki efsane insanı ancak 1981 yılı sonrası Boğaziçi Üniversitesi'nde yakından tanıdım. Demir Demirgil Hoca Boğaziçi'nde tatlı dili, ekonomi ve gerçek dünya bilgisiyle insanlara ekonomiyi sevdiren kişi olmuştu.

ÖĞRENCİLERİN BABASIYDI
İşletme ve Ekonomi öğrencilerinin zorlandığı ve pek sevmediği dersler istatistik ve muhasebe idi. Arman Hoca tam 56 yıl boyunca tüm öğrencilerine muhasebeyi sevdiren ve öğreten kişi olarak tarihe geçti. Hem Demir Hoca hem de Arman Hoca öğrencilerin babası gibiydiler.
Arman Hoca'nın babası Artin Bey 15 yaşında Çanakkale'de savaşmış ve madalya sahibi bir kişiydi. Arman Hoca 1931'de  doğdu, 1938'de ilkokula başladı. Ortaokul sonrası, 1945 yılında, önce liseyi sonra lisans eğitimini Robert Kolej'de gerçekleştirdi, 1951 yılında mezun oldu. Okul arkadaşları arasında Talat Halman, Rahmi Koç, Oktay Yenal gibi tanınmış insanlar vardı.
Eşi ünlü bir İstanbul Devlet Operası sanatçısı olan Alis Hanım ise aynı okulda müzik bölümünde burslu öğrenci idi. 1960 yılında Miami Üniversitesi'nde ilk eseri olan 'The History and Evolution of Accounting' adlı kitabını yayınladı. Manukyan Ailesi ilk çocukları  doğunca  Türkiye'ye döndü. Arman Hoca 1971 yılında yeniden Boğaziçi Üniversitesi'nde muhasebe dersleri vermeye başladı, 1982 yılında ise şeklen emekli olsa da, haftada bir ders vererek hocalığına sonuna kadar devam etti. Öğrencileri arasında Ömer Dinçkök, Güler Sabancı, Jak Kamhi, Cem Boyner, Berna Yılmaz gibi tanınmış iş insanları da vardı. Arman Hoca  çok şık takım elbiseleri ve hep taktığı, çoklukla kırmızı papyon kravatıyla dikkati çeken çok sosyal bir centilmendi. Her kişiyle konuşurdu, çünkü insan severdi!

MAÇ ÇIKIŞI İSTATİSTİK...
Tabii birçok kimse onun spor yönünü bilmez. Aktif olarak her tür sporu yapmış olan Arman Hoca hayatı boyu spora yakın durdu, gençlere destek verdi. 1972-1997 arası Şişli Spor Kulübü'nün başkanlığını yaptığı dönem benim de medyada basketbol yazarlığı yaptığım zamana rastlar. Şişli hem kadın hem erkek sporcuları olan ve basketbol, voleybol ve satranç gibi alanlarda aktif bir amatör  kulüptü. O dönemde  Şişli basketbol takımı alt ligde oynardı ve maçlar da akşam geç saatlerde Spor ve Sergi Sarayı'nda oynanırdı. Arman Hoca seyirci tribününde her zaman (takım elbisesi ve kırmızı papyon kravatıyla) hazır bulunur, ben de karşı tarafta basın tribününde  istatistik tutardım. Maç çıkışında da maçın analizini yapardık.
Bu örnek insan nur içinde yatsın. Ailesine ve öğrencilerine başsağlığı diliyorum. Cenaze töreni  3 Ocak 2013 Perşembe günü saat 13.00'te Beyoğlu Balık Pazarı 3 Horan Ermeni Kilisesi'nde yapılacak. Ümit ederim ki B.Üniversitesi'nde de bir tören gerçekleştirilecek!

<p>Elon Musk liderliğindeki uzay taşımacılığı şirketi SpaceX tarafından geliştirilen Starship roketl

SpaceX roketleri, Katy Perry'nin klibinde oynadı | TeknoZone #15

67 yıldır banyo yapmayan dünyanın en pis insanı! Doktorları hayrete düşürdü!

Boğa'nın gazabı! Herkes kaçarken o kamerasını açtı ve...

Dev timsahı kepçeyle durdurabildi! Yaklaşık bir ton ağırlığında