• $9,5963
  • €11,1926
  • 553.5
  • 1479.93
6 Mayıs 2013 Pazartesi

Ne oldu sana Juventus?

Genç kuşağın en önde gelen futbol yorumcularından Uğur Meleke'nin aktardığına göre "Yüzde Yüz Futbol"  programında "Şeytan" Rıdvan, BJK Başkanı Fikret Orman'a, "Beşiktaş Avrupa'ya gidemeyecekse o yöneticilerin orada ne işi var? Para vermiyorsanız neden o koltuktasınız?" demiş! İşte Türk futbolunun temel sorunu bu tür Rıdvanesk yaklaşım, kurumsallaşma yerine "para veren düdüğü çalar" zihniyetidir!
Dünyanın bir numaralı kulüp futbolu şöleni Şampiyonlar Ligi'dir! Bu yıl finalde B.Dortmund ve B.Münich takımları oynayacak. Finale de Barselona ve Real Madrid'i faklı skorlarla yenerek geldiler. Bu iki takımın özelliği ne? Birincisi, müthiş bir altyapıları var ve ikincisi her iki kulüp de profesyonel yönetici tarafından yönetiliyor. Bu iki kulübün de "Para Babası" başkanı yok. Finansman da 200 bin kişiye ulaşan üyelerinin sağladığı fonlardan gelmekte.

KADDAFİ BİLE ORTAKTI

Şimdi bir ters örnek için İtalya'ya dönelim. Bir zamanlar bir Juventus-Milan maçı olsa idi, tüm uluslararası spor medyası seferber olurdu. Bugün Juventus -Milan maçlarını kim izliyor ki? Juventus İtalya'nın en köklü ve zengini Agnelli ailesinin takımı. FIAT sanayi kuruluşunun da sahibi olan Agnelli ailesi Juventus'un yüzde altmışına tam 90 yıldır sahip. Bugün kulübün başında 37 yaşındaki "Patron" Andrea Agnelli var. Juve'nin ortakları arasında Libya'nın Kaddafi ailesi bile vardı! Milan'ın sahibi ise, gene İtalya'nın en zenginlerinden ve defalarca Başbakanlık yapmış Berlusconi. Dünyada bu isimlerden daha zengin ve  futbola meraklı kaç "Para Babası" var ki? Sonuç ne oldu?
Juventus 2005-2006 sezonunda küme düşürüldü. Çünkü kulübün yöneticisi Luciano Moggi vaktini cep telefonundan hakemlerin patronlarına telefon etmek, hangi hakemin Juve maçına, hangi hakemlerin de rakiplerin maçına verilmesini ayarlamak peşinde geçiriyordu. Juve, "Calciopoli" adı verilen bu skandalın sonunda alt kümeye düştü, cezasını çekti ve geri çıktı. Bunu takiben "Calcioscommese" adlı ikinci rezillikte ise Juve dışında yirmi kulüp maç sonucunu şikelemek ile suçlandı. Juve ceza görmedi ama, bugün Juve'nin antrenörü olan Antonio Conte ise şu anda küme düşen Siena'nın teknik adamı iken, şahidi olduğu şike olayını açıklamadığı için  dört ay mahrumiyet cezası aldı.

PARA BABALARI BİTİYOR

Ama iki hafta evvel oynanan Juve -Milan maçında modern statta, ırkçı Juve taraftarları Milan oyuncusu zenci Kevin-Prince Boateng'e ırkçı saldırıda bulundular. Juve, Milan'ı 1-0 yenerek 31'inci Şampiyonluğuna uzandı.
Bayern bu yıl Şampiyonlar Ligi'nden Juventus'u elerken teknik adam Conte "Önümüzdeki yıllarda bir İtalyan takımının Şampiyonlar Liginde  başarılı olmasının mümkün olmadığını görüyorum!" dedi! Juve İtalya'nın televizyon yayın gelirlerinin İngiltere kulüplerinin yarısı kadar yani 1 milyar euro ve az olduğundan şikayet ediyor. Ama 2 milyar euro yayın gelirli İngilizler de gırtlağına kadar borç içinde ve Şampiyonlar Ligi'nde yoklar. Juve geçen yıl 214 milyon euro gelir üretmiş (Barselona ve Real Madrid takımlarının yarısı kadar) ve kulübün borcu 150 milyon euro civarına çıkmış bulunuyor. İtalyan "Para Babaları" da dev maliyetli transferle işin yürümeyeceğini anladı. Patron Agnelli futbol yorumcusu Simon Kuper'e "Juve artık en üst düzey oyuncuların gelip kalmak istedikleri bir takım değil, daha iyi şartlara geçmek için basamak olarak kullandıkları bir  takım oldu!" demiş! Çözüm ancak "Para Babaları" yerine profesyonel yönetici koymak ve dev transfer yerine altyapıdan bolca oyuncu yetiştirmektir.

<p>Futbol, sahaları aşıp evlerimizdeki televizyonlara, günlük  aktivitelere ve tabi ki son olarak oy

Neden PES Atarız?

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi