• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
26 Mayıs 2013 Pazar

Ne oldu da global piyasalar çakıldı?

Anatole Kaletsky, Reuters için çalışan bir uzman. Dünyada finans piyasalarında geçen haftaki büyük dalgalanma konusunda o da benim kadar şaşkın. Herşeyi takip eden Kaletsky şu yorumu yazmış:  
“Bu hafta piyasalarda ABD Merkez Bankası Başkanı Bernanke’nin açıklamaları bekleniyordu, acaba parasal genişleme tersine çevrilmeye başlanacak mı sorusu birçok kimsenin aklında idi” Ona göre Bernanke kongrede konuşurken uzun zamandır hep söylediklerini söylüyor ve para politikası konusunda açıklamalar yapıyordu. Açıklamalarının özeti FED’in ABD’de işsizlik %6.5’un altına inene kadar para politikasında değişiklik olmayacak. Bernanke ayda 85 milyarlık bono alımına devam edeceklerini ileride açıklıyor ve bunun azalıp artmasını ekonomiye bağlıyordu. Bernanke alımlarla ilgili pek bir sinyal verdi. Aynı FED toplantısının da özeti de yayınlanmıştı. Orada da yeni bir şey yoktu. Bernanke konuşurken ilk bir saatlik dönemde, Wall Street tarihsel bir yükseliş yaşadı. Ancak sonra nedendir bilinmez “parasal genişleme sıkılaştırılacakmış” gibi bir spekülasyon yayıldı ve piyasalar konuşmanın  gizli bir anlamı varmış gibi düşüş yaşadı. Çarşamba piyasa kapanırken Wall toparlanmıştı. Ama spekülatif yorumlar devam etti. Perşembe ise Tokyo Nikkei endeksi %7.3 düştü. Avrupa’da yüzde 2-3’lük düşüşler yaşadı.
Tüm piyasalarının böyle “manic depressif” davranmasının nedeni neydi? Bernanke’nin konuşması ve FED’in metinlerinde tahmin edilemeyecek bir şey yoktu. Yatırımcıların fısıltılara ve spekülatif yaklaşımlara inanması ve yatırımlarını gözden çıkarmaları nasıl anlaşılabilirdi?
Bazıları Bernanke’nin Merkez içinde muhalif ama sayıları düşük olan FED sorumlularına inanmayı tercih etmişti. Bunların başında Philadelphia FED Başkanı Charles Plosser vardı. Plosser kendi siyasi görüşünün ekonomik yorumlarını etkilemesi nedeniyle parasal genişlemeye baştan karşı olmuştu. Ama tüm ABD piyasası Plosser ve FED içindeki az sayıdaki birkaç muhalifin FED kararlarında ağırlığı olmadığını en baştan bilmekte idiler.
İlginç olan FED poltikasının aslında piyasalar için son derece faydalı olduğu idi. ABD’de hedge fund denen spekülatif yatırım şirketleri bu yıl hisse senedi borsasının ancak üçte biri kadar getiri sağlayabilmişlerdi. Getiriler S&P 500 adlı hisse senedi endeksinin 10 puan kadar altında idi. Profesyonel olmaları gereken bir ortamda hedge fonu yöneticileri kendi başarısızlıklarının nedenlerini düşünecekleri yerde, siyasi ve spekülatif nedenlerle satışa geçmişlerdi. Halbuki FED açık ve seçik şekilde iki çeyrek ciddi büyüme ve ekonomik iyileşme görmeden adım atmayacağını belirtmişti. Bu yazının özeti şu: Siyasi nedenlerle veya kişisel çıkarlar peşinde koşarak atılan spekülatif adımlar büyük tahribat yapma gücüne sahip.Bizim ülkemizde de geçtiğimiz yıllarda televizyonlara dizilen ve medyada yazıp çizenler dolar kuru 1.90 düzeyini aşınca 2.20 olur nutukları atmışlardı. İlginç olan o günden bu güne klasik döviz kuru türbülans zamanı olan Aralık ve Ocak aylarında ülkemizde kur olduğu gibi 1.80 civarında sabit kalmıştı. Spekülatif veya siyasi feryatlara inananlar ise ziyan etmişlerdi.Ülkemizin tarihinde uzun süre sonra yeniden üç büyük ve bir adet küçük rating firması yatırım yapılabilir ratingi verdi ve S&P de ratingimizi pozitif yapmaya hazırlanıyor. Kısa vadeli oldukça siyasi veya spekülatif borç harç söylemleri ile kendi ekonomimizi kendimiz boğmayalım!        

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!