• $13,6422
  • €15,3374
  • 794.159
  • 1951.17
24 Ocak 2017 Salı

Navarro ve Çin

Birkaç gündür dolar milyarderi Trump’ı ve görev verdiği bazı dolar milyarderi bakanları okurlarıma örnek olsunlar diye tanıtmakla uğraştım. ABD aslında ekonomik yaklaşımını değiştirme yolunda olacak. Bu nedenle benim de en çok izlemem gereken kişi Trump’ın ekonomi uzmanı iktisatçı Peter Navarro olmalı. Navarro dolar milyarderi değil. Çok tanınan bir iktisatçı da değil. Ancak Navarro, "Trump görevine resmen başlamadan ve konuşmadan, ben de konuşmam!" dedi. Bu nedenle Trump’ın ekonomi uzmanı Navarro 20 Ocak’tan önce pek konuşmadı. Tabii Navarro, tercihlerini ve tavsiyelerini zaman içinde nasıl olsa ortalığa dökecek. Profesör Peter Navarro bir zamanlar serbest ticareti seven akademik bir iktisatçı idi. Trump, Navarro’yu 'National Trade Council' adlı ulusal Ticaret Konseyi'nin başına atadı. The Economist’e bakılırsa, Navarro bu atama ile, merkez bankacılar hariç, dünyanın en güçlü iktisatçısı konumuna gelmiş oldu!

1949 doğumlu Navarro yıllarca serbest ticareti destekleyen bir iktisatçı idi. 1981'de Ronald Reagan korumacılığa yaslanıp, Japonlara ABD’ye otomotif ihracatlarını azaltmaları teziyle baskı yaptığında, Navarro bu yaklaşımı eleştirmişti. Ama şimdi değişmiş. Navarro 1972'de Tufts Üniversitesi'nden mezun oldu. Sonra Harvard’dan 1979'da kamu yönetimi Master’i aldı. 1986'da da gene Harvard’dan ekonomi Doktorası diploması aldı. Navarro Çin ekonomisini izlemeye başladıktan sonra ekonomiye bakışı da değişti.

1989 yılında California’da University of Irvine'da çalışmaya başladığından beri teori yerine, gerçek dünya sorunlarına eğilmiş. Hatta siyaset ile de ilgilenmeye başlamış. 1990’lı yıllarda ise üç defa, hem de Demokrat Parti'den siyasi aday olmuş ama kazanamamış.

Navarro son on yılda Çin’in ekonomik ve askeri yükselişini izlemişti ve Çin üzerine kitap ve makaleler yazdı. Tabii ABD’nin cari denge açığı ve istihdam ve ihracat kaybında da Çin’in etkisini ısrarla vurguladı. Navarro’nun ABD için çözüm tezlerini önümüzdeki dönemde detaylı şekilde izleyecek ve size aktaracağız.

Amerika'nın cari açığının büyüklüğünü ve Trump’ın ortalığı neden aşırı sıkıştırdığını herhalde artık anlayabiliyoruz! Büyük cari açık 477 milyar dolar! Türkiye’de cari açık petrol ucuzlayınca küçülmüş, yarıya inmişti. Kasım 2016 itibarıyla yıllık 34 milyar dolar ve de GSYİH oranı olarak yüzde eksi 4.7 oranında. Biz dua edelim de, 2017 yılında petrol ve doğalgaz fiyatları yeniden yükselmesin!

<p>Bu zamana kadar rol aldığı projelerle büyük bir hayran kitlesi elde eden ünlü oyuncu Murat Serezl

Yeni projesini ilk kez AKŞAM'a anlattı

Sosyal Medya raporu yayımlandı! Türkiye'de en çok kullanılan uygulama hangisi?

Çay tiryakilerine kötü haber! Öyle bir zararı var ki...

Bizi böyle kandırıyorlarmış! Tüm hileleri ortaya çıktı