• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
5 Ekim 2018 Cuma

NAFTA son dakikada kurtarıldı!

ABD Başkanı Donald Trump 25 yıldır geçerli olan ABD, Kanada ve Meksika arasındaki dış ticaret anlaşmasını hiç sevmiyordu ve bir yıldır da Kanada ile ABD küskün olduğundan, geçtiğimiz pazar gününe kadar, ‘Salt NAFTA üyesi Meksika ile beraber iki ülke olarak çalışabiliriz’ diyor ve Kanada’yı dışarıda bırakıyordu.

Sonunda geçtiğimiz pazar günü Trump ve de Kanada Başkanı Trudeau görüşmeseler de, telefonla konuşarak anlaştılar. Anlaşma artık NAFTA adlı olamayacak, fakat ABD, Meksika ve Kanada ortak olarak kalacak!

Anlaşma aslında Trump’a büyük bir avantaj sağladı. Sonunda Kanada, tarım ürünlerinin korunmasını azaltacak, sütten yapılacak gıdalar, yağ, krem, peynir gibi şeylerin fiyatları da, ABD’ye karşı daha az korunacak.

Ancak diğer taraftan, Kanada, demir çelik ve de alüminyum tarifelerinde Trump’ın geçen yıl koyduğu şartların kalıp kalamayacağı konusunda kesin bir bilgi alamamış.

Bu konuların daha sonra görüşüleceği düşünülüyor. Ancak Meksika ile yapılan anlaşmaların Kanada için de geçerli olacağı de konuşuluyor. Dijital ekonomi, tarım ve de işgücü sendikaları konusunda da yenilikler gerçekleşecek.

Diğer taraftan da Meksika’da yapılan ve ihraç edilen araba üretimi ticareti değişiklikleri de, Kanada açısından da geçerli hale gelecek. ABD’deki Demokratlar ve de Cumhuriyetçiler, bu süreçte Beyaz Saray’a Kanada’nın yeniden üçlü anlaşmaya alaınması için çok büyük baskı yaptılar.

Çünkü Kanada ABD’nin en büyük ihracat yaptığı ülke. Kanada yeniden ortak olmasaydı, ABD de birçok iş ortadan kalkacaktı. Bu nedenle de ABD Ticaret Odaları Birlikleri, Kanada’nın yeniden işbirliğine alınması konusunu, Trump’a kuvvetle ısrar etmişlerdi.

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!