• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
25 Eylül 2013 Çarşamba

‘Mutti’ Merkel bir kere daha!

22 EylÜl Pazar günü Almanya’da yapılan seçimlerinin galibi üçüncü defa CDU/CSU (Hıristiyan Demokrat) kanadı oldu. Başbakan Merkel gerçek bir zafer kazandı. Oyların % 41.5 kadarını  (2009 oy oranı % 33.8) alarak 630 milletvekilinden 311’ini kazandı ve tek başına hükümet kurma sınırına çok yaklaştı. 
Seçim sonuçları beklenen fakat ümit edilmeyen sonuçlar verdi. Merkel’in koalisyon ortağı FDP 1949’dan beri ilk defa parlamentoya giremedi. %4.8 oy alarak (2009 oy oranı % 14.6) %5 barajının altında kaldı. Linke (Sol Parti) aldığı % 8.6 oyla (2009 oy oranı % 11.9) üçüncü parti durumuna geldi. Yeşiller de oy kaybederek 2009’da aldıkları % 10.7 yerine % 8.4’le yetindiler. Ana muhalefet partisi SPD (Sosyal Demokrat) oyunu % 25.7’ye çıkarmasına rağmen (2009 oy oranı % 23) hayal kırıklığı yaşadı. Seçime katılan küçük partilerden AfD % 4.7 oyla, parlamentoya girememekle beraber varlığını hissettirdi. AB karşıtlarının Almanya’da ağırlığa sahip olduklarını gösterdi. Protesto partisi Pirat’lar ise aldığı % 2,2 oy ile siyasal yaşamına veda etmiş oldular. 

TÜRK VEKİLLERİN SAYISI ÇOĞALDI

Bu seçimlerde ilk defa Türk asıllı milletvekilleri yıllardır kontenjan haline gelen dört sayısını aşarak Federal Almanya Parlamento’suna, yedisi kadın olan, tam on bir milletvekili soktular. Seçimden önce gösterilen yabancı asıllı 99 adaydan 66 tanesi Türk asıllıydı. İlk defa CDU’dan bir Türk asıllı milletvekili parlamentoya girdi. Batı Trakyalı bir Türk olan, 34 yaşındaki Cemile Yusuf parti listesinden seçildi. Linke’den Sevim Dağdelen ve Azize Tank, Yeşiller partisinden Özcan Mutlu, Ekin Deligöz ve Cem Özdemir; SPD’den Metin Hakverdi, Cansel Kızıltepe, Gülistan Yüksel, Mahmut Özdemir ve Aydan Özoğuz diğer Türk asıllı milletvekilleri. 
Parlamentoda salt çoğunluğa çok yaklaşan CDU/CSU yeni hükümet için koalisyon arayışında olacak. SPD, 2005’te Merkel’in başbakanlığında yapılan büyük koalisyondan sonra 2009’da aldığı, tarihindeki en düşük oy oranını (% 23) hatırlamakta ve benzeri bir koalisyona uzak durmaktadır. Yeşiller ise koalisyonun küçük ortağı düşüncesinden çok uzakta. Linke ise ortaklığa en uzak olan partidir. Bu durumda, Almanya için yeni bir olasılık, CDU/CSU azınlık hükümeti, öne çıkabilmektedir. Merkel, çeşitli kararlarda değişik partilerle, parlamentoda ittifak yaparak yeni bir deneme yapabilir. 

EN BÜYÜK SORUN EURO KRİZİ

Federal Almanya parlamentosunun yeni oluşumunu Almanya’daki Türkiye’nin AB üyeliğine karşı olan duruşuna devam edecek. Unutulmaması gereken bir gerçek bugün Almanya’da 760.000 Türk asıllı seçmen olduğudur. Ayrıca CDU/CSU ilk defa bir Türk asıllı ve Müslüman milletvekilini parlamentoya sokmuştur. 
Partinin 30 kişilik yönetim kademesinde üç Türk kadın yer almaktadır. Tüm bu göstergeler, geleneksel olarak sol partilere oy veren Türk asıllı seçmen oylarına Merkel’in talip olduğunu göstermektedir. Seçimlerden önce yapılan kamuoyu araştırmalarında da bu oyların geçmiş yıllardan daha yüksek oranda CDU/CSU’ya meylettiği görülmüştür. 
Merkel’in yeni iktidar döneminde karşılaşacağı belki de en önemli sorun Avrupa’nın euro krizi olacak. Yunanistan başta olmak üzere, İspanya, Portekiz sonra da İtalya ve Fransa ekonomisine yukarıya doğru yön vermek Almanya’ya düşmekte. Angela Merkel’in katı ve tutucu kuralcılığı ve yılların ihmaline karşı aldığı önlemlerle, bu ülke halklarında sevimsiz bir Almanya resmi çizilmiş bulunuyor.

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor

Yükseklik korkusuna rağmen ağaca ev yaptı

Madencilerin ''mutlak karanlık''taki zorlu mesaisi! Dünyanın en zor mesleği