• $17,957
  • €18,2671
  • 1028.66
  • 2857.18
29 Temmuz 2017 Cumartesi

Musevi atlet Lambert Olimpiyata sokulmamış!

Margaret Bergmann Lambert aslında çok şöhretli, rekorlar sahibi ve de birinci sınıf bir atletti. Geçtiğimiz salı günü vefat etti. 1914-2017 arasında tam 103 yıl yaşadı ve New York’ta evinde ölüverdi. Aslında Almanya’da doğmuştu, fakat 1936 Olimpiyat takımına alınmayacaktı. Margaret Olimpiyat takımının antremanına çağırılmıştı ama rekorlar kırmasına rağman takıma alınmadı çünkü Musevi kökenli idi.

Margaret aslında 12 Nisan 1914 tarihinde Güney Batı Almanya’da Laupheim adlı küçük bir kasabada doğmuştu. Kasaba İsviçre hududundan 65 mil kadar uzaktı.

Margaret gülle atma, disk atma,yüksek atlama gibi birçok branşta dereceleri olan mükemmel bir atletti. Ama o günler Musevi kökenliler için çok zor günlerdi. Kendi deyimiyle Musevilerin büyük ümidi idi. Ama Almanya’da anti semitizm çok kuvvetlenmekte idi. Dükanlarda 'Köpekler ve Museviler giremez' şeklinde afişler vardı. Bu iğrençliklerden rahatsız olan 19 yaşındaki Margaret evinden ayrıldı ve de İngiltere’ye gitti. 1935 yılında Britanya yüksek atlama rekorunu da kırmıştı. Ama Nazi Almanlar babasını taciz ettiler ve kızının Almanya’ya antrenman için gelmesini zorladılar. Belki Olimpiyat takımında yer alır düşüncesi ile İngiltere’den gelen Margaret, sonunda Alman herkesi yendiği halde Olimpiyat takımına alınmadı. 1936 Haziran'da Stuttgart’taki Adolf Hitler stadında birinci gelmesine rağmen, bir mektup ile Nazi yöneticiler yeterince iyi sonuç yapmadığı gibi saçma bir bahane nedeni ile Olimpiyat takımına alınmadığını bildirdiler.

Tüm rekorları da ülke rekor listesinden silinmişti. Margaret’e Olimpiyat için bilet bile verilmemişti. Sadece ayakta durulunacak bir alanda Olimpiyatı seyredebileceği söylenmişti. Margaret Olimpiyatı ayakta seyretmeye gitmedi.

1937 yılında Margaret ABD’ye göç etmesi için gerekli izin ve evrakları alabildi ve de ABD’ye göç etti. Almanya’daki seyahat ve otel masrafları da ödenmemişti. ABD’ye göç ettiğinde elinde sadece 10 dolar vardı. Çünkü sadece 10 dolarla ülke dışına çıkmasına izin verilmişti.

Margaret ABD’de birkaç yıl daha atletizmle uğraştı. 1937 yılında ABD kadınlar yüksek atlama ve de gülle atma rekorlarını kırdı. 1938 yılında da ABD yüksek atlama rekorunu ikinci defa kırdı.

Yıllar geçti ve Margeret Olimpiyatları hep televizyondan seyreder oldu. Margaret ağlama eğilimli biri değildi ama sadece bir defa 1996 yılında evindeki televizyonda Olimpiyat öncesi atletleri seyrederken ağlamış. Sadece "1936 yılında bir Olimpiyat madalyam olacaktı!" diyebilmiş.

<p>Ezgi Aşık soruyor meteoroloji uzmanı Ayhan Erdoğan cevaplıyor.</p>

Yağmurlu hava ne zaman yurdu terk edecek?

Balıkesir'de işlenip 37 ülkeye satılıyor

Depremin izleri su altında tüm gerçekliğiyle duruyor

Çamura bulanan İstanbul Boğazı havadan görüntülendi! Deniz suyu kahverengiye dönüştü