• $9,3118
  • €10,853
  • 529.749
  • 1429.85
17 Ağustos 2018 Cuma

Moskova ABD varlıklarını azaltıyor

Moskova dolara bağımlı olmayı hızla azaltmaya çalışıyor. Vergi ödememek için başka paralarla ticaret yapmaya çalışıyor. Bu nedenle de ABD hisseleri tutmamaya ve de gerekirse ticari ödemelerini diğer paralarla yapmaya gayret etmekte.

Maliye Bakanı ve de Başbakan yardımcısı Anton Siluanov ABD parasının uluslararası ödemeler için riskli bir aygıt haline geldiğini vurguladı. 'ABD ekonomisine ve de hisse senetlerine ve bonolarına yatırımlarımızı azaltıyoruz , elimizdekileri de satıyoruz' da dedi.

Geçen ay ABD Hazinesi tarafından açıklanan verilere göre Rusya’nın elindeki ABD varlıkları 96 milyar dolardan mayıs ayı sonunda iki ayda azaltılmış ve de 15 milyar doların altına inmiş.

Washington ve de Moskova arasında gerilim de geçen hafta arttı, çünkü ABD Moskova'ya artan maliyetler yüklemeye çalışıyor. ABD senatörleri Moskova'ya daha fazla yük bindirmek için kanuni değişiklikler yapmaya çalışıyorlar.

Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev cuma günü Rus bBankalarının doları kullanmasını engellemenin, Moskova tarafından ekonomik savaş olarak değerlendirileceğini de söyledi. Rusya'nın davranışının da gerekirse ekonomik ve finanasal yaklaşımlardan öteye geçebileceğini vurguladı.

Daha dramatik bir konuşma yapan ve Başkan Vladimir Putin’in en güvendiği kişilerden biri olan Bay Siluanov ABD’nin sürekli yüklediği finansal yüklerin hoş olmadığını, ama öldürücü de olmadığını belirtti.

Bu nedenle de devlet televizyonunda konuşurken, Rusya’nın ticari ödemelerini ruble, euro ve de renminbi ile yapmaya başladıklarını da belirtti.Tabii bu durumun da uzun vadede ABD yatırımcılaını negatif etkileyeceğini de söyledi. Ama tabii mesela Mc Donald’ı kapatamayız, çünkü orada bizim insanlarımız çalışmakta diye de ekledi. Rusya’nın petrol ticaretini dolarla yapmaktan çıkabilmesinin de mümkün olduğunu söyledi.

Şu anda petrolün genelde dolarla alınıp satıldığını vurguladı, 'Ama biz gerekirse euro ve de hatta kendi paramızla alışveriş de yapabiliriz' dedi.

Rusya Merkez Bankası bu yıl yaptıkları satışları da dolar tutmayı azaltmak için yaptıklarını da belirtiyor.

Sovyet Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina hem sağlam hem de çeşitli varlıklar tutmaya çalıştıklarını ve de yatırım yaklaşımlarında finansal, ekonomik ve de jeopolitik riskleri külliyen göz önününe aldıklarını da sık sık vurguluyor.

<p>Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde yoğun  bakım yatak kapasitesi 3 kat arttı. 11 yataklı erişkin yoğun b

Cerrahpaşa'ya yeni yoğun bakım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Togo'ya geldi

Bufalonun hatası canına mal oluyordu! İşte o anlar...

İsrailli dalgıç Akdeniz'de Haçlılardan kalma kılıç buldu