• $16,9801
  • €17,4969
  • 983.682
  • 2404.36
30 Mayıs 2017 Salı

Moody’s ile Çin iyice kapıştılar!

Birkaç gün evvel bu sütunda Çin’in aşırı borçlanması nedeniyle rating kuruluşları tarafından ratinginin düşürüldüğünü gündeme getirmiştim. Çin’in ratingini düşüren rating kuruluşu da en şöhretli ve etkili olan 'Moody’s Investor Service' kuruluşu idi.

Ancak Moody’s de Çin tarafından çok ciddi şekilde eleştirilmeye başladı. Çin tam otuz yıl sonra ilk defa, Moody’s şirketini ağır şekilde hırpalıyor. Çin, Moody’s şirketini, uygun olmayan bir metodoloji ve de Çin kanunlarını bilmeden eleştiriye girişmekle suçlamaya başladı.

Moody’s temelde Dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan Çin’in artan borcu sebebiyle ile büyümesini düşürmeye mecbur olmasının sonucu olarak rating düşürülmesinin gündeme geldiğini vurgulamıştı .

Ancak geçtiğimiz Çarşamba günü Çin’in resmi haber ajansı olan Xinhua Haber Ajansı, Batılı rating ajanslarının gelişen ülkelere karşı ayırımcılık yaptıklarını, kullandıkları metodolojinin yanlış olduğunu ve artık bu rating şirketlerinin sorgulanması gerektiğini kamuoyunda ağır şekilde vurgulamaya başladı.

Perşembe günü ise People’s Daily adlı, Çin devletinin dış ülkelere hitap eden medyası ise, Çin’in Ticaret Bakanlığı'nın çok tanınmış uluslararası şöhretli ekonomisti Mei Xinyu tarafından yazılan bir makale yayınlayarak Moody’s şirketinin gelişen ülkelere karşı çifte standard kullandığını kuvvetlice gündeme getirdi.

Moody’s ise son rating kararının rasyonelini ertesi gün Wall Street Journal’de yayınladı. Bu makalede yavaşlayan Çin büyümesinin nedenleri ve de Çin’in gerçek borç durumunu gündeme getiren bilgiler vurgulandı.

Tabii ülkeler rating kuruluşlarının eleştirilerini kolay kolay kabul etmiyorlar. 2011 yılında Standard and Poor’s ABD’nin borç ratingini düşürünce, ABD Hazinesi de 2 trilyon dolarlık bir rakam hatası yapıldığını vurgulayarak rating kuruluşunun matematik bilgisini sorgulamıştı.

Çin’in toplam bono borcu kabaca 8 trilyon dolara gelmiş bulunuyor. Bu nedenle Çin, yabancıların Çin ile ilgili rating değerlendirmelerinin rating kuruluşları tarafından aşırı tarz yaklaşımlarla yapıldığından şikayetçi. Beijing ise 16 Haziran tarihinde yabancı firmaları Çin’de kredi ratingi yapmak için serbest bırakacağını da gündeme getirmişti. Yani Çin, sermaye hareketini ve Çin sermaye piyasasını, serbestleştirmeye çalışıyordu.

Moody’s ise Çin’de bundan sonra kendi iş hacminin büyümesi konusunda epey zorluk çekecek gibi gözüküyor. Zaten Çin Maliye Bakan Yardımcısı Zhu Guangyao geçen yıl da Moody’s rating firmasını 'ideolojik davranmakla' ve 'gelişen ülkelere' kötü yaklaşımla suçlamıştı.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı