• $ 5,8764
  • € 6,6076
  • 253.64
  • 92.249
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Mısır üzgün ama Salah aşkına devam edilecek!

Muhamed Salah, Dünya Futbol Kupası’nda Mısırlıları çok mesut yapamadı ama gene de omuzundan sakatlanmasına rağmen, Mısır’da futbolda ‘tanrı statüsünde’ değerlendirilmeye devam etti.

Fakat Rusya Mısır’a üçüncü golünü de attıktan sonra Mısırlı taraftarların futbol ümitleri pek kalmaz hale gelmişti. Taraftarlar “Tanrının Mısır’la beraber olduğunu zannetmiştik!” diyorlardı. Mısırlılar hayatta bir türlü kendilerini mutlu edecek şeyler yakalayamamışlardı. Futbolda yenilip bir de üstüne üstlük su, elektrik ve de petrol fiyatları da yükselince Mısır vatandaşları hiç mutlu olamaz hale gelmişti.

Zaten Başkan Abdel Fattah El Sisi ülkeyi iyice ve yıllarca totaliteriyen hale getirmiş, ülkede en ufak bir hoşgörü kalmamıştı. Tabii ülkede en çok sevilen spor olan futbol da iyice kontrol edilmekteydi.

Ülkenin içinde yapılan futbol maçları 2012 yılından beri taraftarsız oynanmaktaydı. Ancak yurtdışında Global Futbol Turnuvası gündeme gelince de, Mısır vatandaşları gene oldukça ümitli ve mutlu olmuşlardı.

28 yılda ilk defa finale kaldı

Mısır milli futbol takımı büyük çapta Salah’ın becerileri sayesinde son 28 yılda ilk defa finallere kalmış ve de Mısır vatandaşları da ilk defa ümitlenmişlerdi.

Mohamed Salah, İngiliz Kulübü Liverpool’da oynamaktaydı. Geçen sezonda, rekor düzeyde, tam 44 gol atmıştı. Cristiano Ronaldo ve Lionel Messi düzeyinde değerlendiriliyordu. Ancak Mohamed Salah omuzundan sakatlanmıştı ve Mısır’ın erkenden elenmesinin önüne de geçemedi.

Gene de 97 milyonluk Mısır vatandaşlarının kahramanı Salah idi. Turnuva için antrenman yaptıkları Çeçenya’da, ülkenin otokratik lideri Ramzan A. Kadyrov, dost Mısır’ın kahramanı Salah’ı ‘Honorary Citizen’ ilan etmişti.

Takım olmayı öğrenmeliyiz

Ama turnuvadaki kayıplar, Mısır vatandaşlarını oldukça üzmüştü. Futbol meraklılarından biri olan, marangoz Sabir Mohammed, maçları seyrettiği turnuva sonrasında ve de özellikle de Rusya mağlubiyetini yaşadıktan sonra, “Bir takım olarak oynamayı öğrenmeliyiz!” diyordu. “Tabii gene de Mohammed Salah’ı sevmeli ve desteklemeliyiz!” de diyordu.

Bunları öğrenmek ve söylemek de, çok önemli bir gelişme!

Balkondan düşen çocuğun mucize kurtuluşu

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Bu araba pazarında yok yok: İstanbul’un en büyük pazarından 90 fırsat seçtik

Canı sıkılınca yolcuları bu hale getirdi