• $12,5847
  • €14,227
  • 727.755
  • 1781.42
3 Eylül 2015 Perşembe

Mısır sahillerinde dev boyutta doğal gaz!

31 Ağustos günü medyaya dökülen bir açıklama ile İtalyan Enerji şirketi grubu ENİ Mısır’ın Akdeniz sahilinin açığında kendi ifadesine göre “supergiant “ yani dev bir doğal gaz alanı bulduğunu duyurdu. Gene ENİ’ye göre Mısır ekonomisini ayağa kaldıracak boyuttaki bu gaz alanı, Mısır’ın Akdeniz sularının içinde ve Mısır ekonomisine beklenen ekonomik hamleyi yaptırabilecek zenginlikte.

ENİ Avrupa’nın en büyük petrol ve gaz şirketlerinden biri. Şirketin yaptığı açıklamaya göre Zohr sualtı doğalgaz kaynağı Dünya’nın en büyük doğal gaz kaynaklarından biri kapasitesinde ve Mısır’ın onyıllarca doğal gaz ihtiyacını karşılayabilecek gibi gözüküyor.
Teknik incelemelere göre doğal gaz kaynağı 30 trilyon “cubic feet” veya daha fazla gaz ihtiva etmekte. Veya diğer bir deyişle 5.5 milyar varil petrol eşdeğeri doğal gaz mevcut. Yeni gaz alanı Zohr geofizik verilere göre 1450 metre su altında ve Shorouk adlı araştırma alanınında. Mısır sahilinden 200 kilometre uzaklıkta ve 100 kilometre kare bir alana yayılmış durumda. ENİ yöneticisi Claudio Descalzi bulguları geçtiğimiz cumartesi günü Mısır Başkanı Abel Fattah El Sisi ile Kahire’de buluşarak, doğal gaz bulgusunun detaylarını anlatmış. ENİ yöneticisi Claudio “ Bu tarihi bulgu Mısır’ın enerji stratejisini önemli boyutta değiştirecek kadar büyük!” demiş. Çünkü hem fiyat hem de miktar açısından hem de döviz kazanma potansiyeli açısından çok önemli bir keşiften bahsediliyor.Ayrıca biraz daha inceleme yapıldığı taktirde petrol bulma olasılığı da olduğu ENİ tarafından açıklanmış.
Mısır’ın on yıl kadar doğal gaz ithal etmesi gerekmeyecek gibi bir değerlendirme var. Daha da önemlisi bu gaz alanı Avrupa’ya, sorunlu ithal Rus gazına önemli bir alternatifi de oluşturacak.
Nihai yatırım kararı bu yıl gerçekleşebilir gibi. Gazı sudan çıkarma operasyonu ise 2016 yılında başlayabilecek ve ilk üretim de derhal gerçekleşebilecek denmekte.
ENİ’nin yaptığı değerlenme tesbit edilen doğal gaz alanının nadir bulunan büyüklükte ve şirketlerin uzun zaman ve büyük para harcayarak ancak bulabildikleri türden olduğunu belirtiyor.
Avrupa’nın beş büyük enerji şirketi BP, Chevron, ExxonMobil, Royal Dutch Shell ve Total 2014 yılında sıkıntı yaşamış ve milyarlarca varil azalan rezerv üretebilmişler. Ama ENİ bu gaz kaynağının kendileri açısından büyüme stratejilerinin temelini oluşturduğunu vurguluyor. ENİ sol yedi yılda 10 milyar varil kaynak bulduğunu ve bu yılın ilk yarısında da 300 milyon varil kaynak çıkardığını belirtiyor.

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle seyirci tarafından tanınıp benimsenen Mekin Sezer, iki

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 3: Mekin Sezer

Kedi ile köpeğin şaşırtan dostluğu

Omicron varyantının semptomları açıklandı

Zor şartlarda mangal kömürü üretip ailelerinin geçimlerini sağlıyorlar