• $13,8021
  • €15,6451
  • 789.518
  • 1927.39
2 Şubat 2017 Perşembe

Meşhur Meksika duvarı kaç para?

Aşağıda yazacaklarım oldukça komik olacak, lütfen gülmeyin, sadece size Trump’ın ne kadar hayalperest olduğunu anlatmaya çalışıyorum .

Trump Meksika ile ABD arasında bir duvar yapacak ama duvarın maliyeti ne olacak sorusunun da pek cevabı yok. Önceleri kabaca 14 milyar dolar kadar olur tahmini yapılmıştı. Duvar Texas’tan Kaliforniya’ya kadar olacak ve toplam 2 bin mil kadar uzunlukta olması gerek. Hepsi duvar mı olacak, yoksa bir kısmı telörgü mü olacak gibi sorular da henüz cevaplandırılmış değil.

New York Times tarafından yapılan özete göre, hudutu koruma fikri 2005'te gündeme gelmişti. 2006'da başta devletin en büyük kontratçısı Boeing şirketi olmak üzere birçok özel müteahhit tarafından başlanan duvarda 5 yıllık çabadan sonra Obama inşaatı durdurduğunda sadece 53 mil kadar bir uzunluk bitirilmişti ama proje de yarıda kalmıştı. 2000 mil için, 1 milyar dolar ilk harcama tahsisi ile başlanan bu duvarın ilk bölümünün toplam maliyeti, kabaca ve yuvarlak hesapla, yani 2000 bölü 53 hesabıyla 40 milyar dolara malolması anlamına belki gelebilir.

ABD ilk başta duvarı, araçların geçmemesini sağlamak üzere yapmıştı. Sonradan da yürüyecek kişileri engellemek için elektronik aygıt sistemleri bile yapılması gerektiği gündeme geldi. Senatonun Cumhuriyetçi Parti lideri Kentucky milletvekili Mitch McConnell geçen hafta, "Gene de duvar 12-15 milyar dolar arasında biter!" diyor ama kimseyi pek inandıramıyor. Tabii Trump duvar konusunu yeniden başlattığından beri çimento ve beton firmalarının hisse senetleri iyice değerlendi.

Duvar işinden en çok kâr eden ise Boeing. Ama George Bush zamanında, 2006'da çifte katlı sağlam metal çit bariyerler arzu edilmişti ve tam 700 mil mesafe için bu projenin tekniği kabul edilmişti.

Duvarin yapılmasında kullanılacak olan işçi amele kişilerin çoğu Meksika’dan ABD’ye geçmiş, resmi çalışma izni evrakı olmayan, kaçak işçiler idi. Bunların çoğunluğu da Meksikalı idi. Yapılan bir çalışmaya göre işçilerin kabaca yarısı kaçak ve çoğu Texas’tan gelen kaçak işçilerdi.

Kaldı ki malzemelerini taşımada da çoğu kaçak Meksikalı olan işçiler çalışıyordu. Diğer taraftan hükümet inşaat işlerini ABD şirketlerinin yapmasını istiyordu ama taşaron olarak çağırılan firmaların çoğu da kaçak Meksika şirketleri idi.

Bu şartlarda duvar ve teknolojik yatırım işleri ve onlardan gelecek olan gelirin önemli bir miktarı, Meksika vatandaşları veya Meksikalılar tarafından kurulmuş şirketler tarafından kazanılıyordu.

Çimento ve diğer malzemenin fiyatları da inşaat başlamadan evvel bile yükseliyordu, bu durumda kaçak Meksika çimentosu devreye girmekte idi.

Duvara Arizona civarında 170-200 mil kadar elektronik tesisat yapan şirket de bir İsrail şirketinin ABD’deki kuruluşu Elbit Systems of Amerika adlı kuruluştu. Hatırlanırsa İsrail de çok duvar gerkesinmesi ve uygulaması olan bir ülke.

Özetle, Trump Meksika’dan duvar parası alamayacağı gibi, Meksikalılara çok da hasır altından ödeme yapacak. Ayrıca ABD ekonomisi büyümeye başladıkça da Meksikalılara veya diğer yabancılara ödenecek olan para oldukça artacak!

<p class='MsoNormal'>Peki, bu karar neden önemliydi? Akşam Gazetesi Yazarı  Oğuzhan Bilgin tüm merak

Artık her yerde 'Türkiye'

İsrail hapishanesinden kaçan Filistinli tutuklular mahkemede darbedildi

Bir çiftçi tarafından bulundu! İçinden servet çıktı

Kedilerin en çılgın halleri