• $9,44
  • €10,9632
  • 546.693
  • 1505.85
30 Ağustos 2014 Cumartesi

Merkez’den açıklamalar!

Merkez Bankası iki gün önceki toplantısında en önemli faiz olan , bankaların en çok finansman sağladıkları bir hafta vadeli repo faizini yüzde 8.25 düzeyinde sabit tuttu. Bu artık bir süre için faiz düşürmenin sonu geldi demektir .

Merkez Bankası’nın bu haftaki ikinci faaliyeti olan banka ekonomistleri ve yatırımcılarla yapılan toplantıda ise TCMB faiz koridorunun üst bandını düşürmesinin nedenini gelişmiş ülkelerde uzun vadeli tahvil getirilerinin önemli ölçüde gerilemesi nedeni ile olduğunu belirtti.
Faiz indiriminin durdurulması TCMB’nin yeniden enflasyonla uğraşmaya başladığını işaret ediyor demek mümkün. TCMB enflasyon yeniden iyileşmeye başlayana kadar sıkı para politikasının devam etmesi gerektiği konusunun altını da çizdi.

Yatırım eğilimi kuvvetli değil

TCMB yıllık büyüme konusunda da son dönemde açıklanan verilerde talep yavaşlaması şeklinde bir görüntü oluştuğunu ve dönem sonunda 2014 yılı için hedeflenen yüzde 4 büyüme ile yılı bitirip bitiremeyeceğimizin bir ay içinde önemli ölçüde belli olacağını gündeme getirdi. TCMB açıklamalarında özel tüketim harcamalarında ivme kaybı görüldüğünü, yatırım eğiliminin de kuvvetli olmadığını, bu nedenle istihdam artışında da bir miktar yavaşlama görülebileceğini gündeme getirdi.
TCMB ayrıca Avrupa’daki ekonomik gidişatın önemini vurgularken Avrupa Merkez Bankası’nın genişleme içeren bir politika uygulamasının kendilerini de ek önlemler almaya mecbur edeceğini ve bu durumda para politikasını ve makro ihtiyati önlemler gibi politika araçlarını da kullanmak zorunda kalacaklarını ekledi.
Dış ticaret konusunda ise ihracatın hala ithalatın üsütünde gittiğini vurgulayan Merkez Bankası, AB ülkelerinde yılın ilk yarısındaki toparlanmanın devam etmesi gerektiğini, Irak’ın ise ihracatta zayıflık yarattığını ve bu nedenle de cari işlemler dengesinde kaydedilen önemli boyuttaki düzelmenin yılın ikinci yarısında ihracatta azalma ve ithalatta artış nedeni ile yeniden tersine dönme yaratabileceğini de söyledi.
Ancak cari açığın finansmanı açısından portföy yatırımları ve kısa vadeli finansmanın yerini, yavaş yavaş, siyasi değerlendirmeler yumuşadığında, doğrudan yatırım ve uzun vadeli finansmanın alacağını düşündüklerini de belirtti.

Kredi büyümesi makul ölçüde

Enflasyon cephesine dönüldüğünde 12 ve 24 ay sonrasına dönük enflasyon beklentilerinde bozulma olduğunu söyleyen TCMB gıda fiyatlarını ülke içinden kaynaklanan kuraklık kökenli ve arz yönlü şokların tarım fiyatları üzerinden artırdığını belirtti. Yurt dışında ise gıda fiyatlarında bir artış görülmediğini de ekledi.
TCMB açıklamalarına gore ticari ve tüketici kredilerinde faiz oranlarında gerileme görüldüğünü, kredi büyümesinin de makul ölçüde olduğunu ve kredi kompozisyonunun da arzu edilen yönde değiştiğini söyledi. TCMB verilerine göre tüketici kredilerindeki büyümenin geçmişteki ortalamalardan küçük ve ticari kredilerde büyümenin ise geçmiş ortalamalardan büyük olduğunu ve bunu arzu ettiklerini, kredinin tüketim yerine üretimi desteklemesini sağlamaya çalıştıklarını vurguladı.

<p>Yere yatırıp yumrukladılar. Polis  şiddetinin görüntüleri çevredekiler tarafından kaydedildi. Sos

Polis şiddeti tepki çekti

Mersin Uluslararası Limanı'nda 60 kilo 950 gram kokain ele geçirildi

Hayvancılıktan sağladıkları gelirle 35 ülke gezdiler

Japonya'da Prenses Mako ile Komuro Kei evlendi