• $8,402
  • €9,9771
  • 489.082
  • 1408.81
24 Ekim 2014 Cuma

Merkez sakin, OPEC endişeli!

Dün öğlen saatlerinde Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faizlerdeki yaklaşımını açıkladı. Faizlerin hepsi oldukları yerde bırakıldı.
Merkez Bankası’nın kendisinin, kendi politikalarının esasları hakkında geçmişte yaptığı açıklamalar, risk artışı gelmekte ise koridoru yukarı doğru itip koridorun genişliğini de artırarak hem kur hem de faizle uğraşmak yoluna gittiğini söylüyordu. Yok eğer risk algılaması azalmakta ise o zaman koridor bütünü ile aşağıya doğru itiliyor ve koridorun genişliği daraltılabiliyordu.
Aynı yayınlarda ise koridor ve politika faizi olduğu yerde kalıyorsa, bu risk durumunda değişiklik yok demekti ve Merkez gidişattan memnundu.

Venezüella toplantı istiyor

İşte dün Merkez Bankası politika faizini yüzde 8.25 düzeyinde tuttu. Üst limit de 11.25, alt limit ise yüzde 7.5 oranında sabitti. Piyasa yapıcısı bankaların faizi de 10.25 düzeyinde kaldı. Piyasadaki ortalama fonlama faizi ise kabaca 8.47 civarında idi. Tek cümleyle anlatmak gerekirse “faiz politikası yatay”! Bu da sıkı para politikası devam ediyor demek. Bu durumda kamu 10 yıllık faizi 8.83 düzeyine, 5 yıllık borçlanma yüzde 8.67’de ve 2 yıllık faiz de 8.67 faizine indi. Yani getiri eğrisi oldukça yatay!
Şu anda uluslararası arenada emtia fiyatları zayıflamakta, kredi kullanımı makul gidiyor ama petrol fiyatları da beklenmedik boyutta indi ve dalgalanıyor.
Petrol fiyatları dikkat çekiyor ve şu anda kafalardaki soru, OPEC pek kimse tarafından pek ciddiye alınmadığına göre, acaba OPEC rahmetli mi oluyor sorusu! OPEC 13 yıl çabaladıktan ve uluslararası petrol şirketlerinin hakimiyetini kaldırdıktan sonra, ilk mücadelesini verdiğinde petrol fiyatı 3 dolardan 12 dolara çıkmıştı. O zamanlar OPEC 50 yıl dayanamaz deniyordu ama dayandı. Nitekim geçen yıl petrol fiyatı ortalama 100 doların üstüne çıkmıştı.
Piyasada OPEC toplansın ve acil bir toplantı yapsın diyen tek ülke Venezüella. Petrol fiyatının 100 doların altına inmesi toplam 80-100 milyar dolar arasında petrol satan Venezüella’nın büyük bütçe açıkları vermesine, para basmasına ve enflasyonu yükseltip parasının da dolar karşısındaki değerini düşmesine neden oluyor.
Ama petrol arzında en güçlü ülke Suudi Arabistan ise piyasa payını ayni tutma çabasında ve üretimi kısmıyor. Arzı azaltmadığı gibi OPEC üyelerinin toplantı taleplerini ve feryatlarını da takmıyor.

ABD daha dayanıklı olacak

Zaten petrol arzının talepten fazla kalmasında Çin’in büyümesinin yavaşlaması, Japonya’nın yeniden doğalgaza ve nükleer enerjiye geri dönmesi, ABD’de de son zamanda üretimin yüzde 60 artmış olması fiyatı aşağıya itiyor. ABD yakında üretimde Suudi Arabistan ve Rusya’yı da aşarak en büyük petrol üreticisi olacak ve OPEC’in fiyakası da bitecek! Kaldı ki “shale and rock” petrol ve gaz maliyeti de düşecek. ABD bu nedenlerle düşen fiyata karşı OPEC’ten daha dayanıklı olacak da deniyor.
Peki petrol fiyatını ne yükseltir? Enerji üretiminde yer alan tesislerde tahribat yapacak bir savaş gündeme gelmezse OPEC rahmetli olur deniyor. Galiba OPEC yavaş yavaş “paper tiger” statüsüne geliyor!

<p>CHP Genel Başkanı Kemal  Kılıçdaroğlu, Türkiye'yi saran orman yangınlarına ilişkin bir basın topl

Kılıçdaroğlu yangınları çalıştayla söndürecek

Orman yangınlarında yaralanan hayvanlar tedavi ediliyor

Uluabat Gölü, yeşile büründü

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Suver, Van'da incelemelerini sürdürüyor