• $9,2681
  • €10,8148
  • 532.032
  • 1432.8
18 Nisan 2013 Perşembe

Merkez ne yaptı ve neden yaptı?

Türkiye çok ilginç bir hale geldi. Her gün birkaç veri birden açıklanıyor . Buna yurtdışını da eklerseniz dünyada ve Türkiye'de neler olduğunu izlemek oldukça çaba gerektiriyor. Internet var, akıllı telefonlar var diyebilirsiniz  ama akıllı telefonlardaki bir cümlelik haberler analiz içermiyor. Önemli olan 'seçilmiş saçmaları'  medyadan izlemek! Bir günlüğüne Amsterdam'da uluslararası bir toplantıya katıldım, git-gel ile geçen bir günlük zaman ile beraber, kendimi olaylardan kopmuş gibi hissettim. Tabii MB'nin ne yaptığını bir türlü anlayamayan, sürekli ülkede olmalarına rağmen, baştan beri direnen gafil yorumcular var! Merkez ne yaptı? 

ÇOKLU HEDEF!
MERKEZ Bankası, birden fazla hedefi olduğu için birden fazla politika adımını bir arada atıyor. Durumu çakmayanlar da 'çelişki var' diye saçmalıyorlar. 
MERKEZ Bankası Para Politikası Kurulu faizleri aşağıya çekme kararı aldı.  Politika faizi olan bir haftalık repo ihale faiz oranını yüzde 5.5 düzeyinden yüzde 5 değerine düşürdü. Ayrıca koridorun üst sınırı olan kendisinin borç verme faizini yüzde 7.5 değerinden yüzde 7 değerine indirdi. Koridorun alt sınırı olan kendisinin borçlanma  faiz oranını ise yüzde 4.5 değerinden yüzde 4 değerine indirdi.  
PİYASA yapıcısı bankalara ise açık piyasa işlemleri çerçevesinde repo yolu ile borçlanma olanağı faizini de yüzde 7 değerinden yüzde 6.5 değerine indirdi. Yani hem faizler düştü hem de faiz koridoru bütünüyle aşağıya çekildi.Bunlar genişlemeci adımlar!

ÖNGÖRÜYE UYGUN
MERKEZ Bankası'nın kendi yorumu iç talep ve dış talep gelişmelerinin öngörülen şekilde devam ettiği şeklinde. Öngörüleri neydi? Yani iç talep öngörüldüğü gibi sağlıklı bir şekilde artarken (büyümeyi yukarı itici ve genel canlanmayı da destekleyici bir durum) diğer taraftan da ihracatın zayıf küresel gelişmeler nedeniyle yavaşlaması ve iç talepteki canlanmanın da ithalatı arttırıcı etkisi (yani cari açığı yukarı itici bir gelişme)  nedeni ile cari denge açığında bir miktar artış gözlenmekte olduğunun altını çizmekte idi. Yani büyüme artsın istiyoruz, ama cari denge de fazla büyümesin ki, bir daha fren gerekmesin istiyoruz yaklaşımındaydı. 
ANCAK Merkez, mevcut politika çerçevesinin ve emtia fiyatlarında görülen düşüşün, cari açığın artış eğilimini sınırlayacak durumda olduğunu da gündeme getiriyor.  
BU ortamda faiz oranlarının düşürülmesi bir yandan TL'nin döviz karşısında zayıflaması anlamına gelir. Bu da paramızın reel efektif döviz kuru çerçevesinde değerlenme eğilimini azaltarak kurun ihracatı desteklemeye doğru dönüşünü destekler.

İç talep ve ihracata destek
DİĞER taraftan da Merkez, makro ihtiyati tedbirlerin alınması veya  ROK katsayısı denen ve bankaların karşılıkları döviz olarak tutmalarına olanak sağlayan yaklaşım çerçevesi  arasından, karşılıklara dokunmamak ve sadece ROK katsayılarını en küçük dilim hariç olmak üzere  0.2 puan arttırmak yoluna gitmiş bulunuyor. Bankalar TL zorunlu karşılık olarak 32.7 milyar dolar döviz tutmakta iken atılan bu adım, döviz rezervlerinde yaklaşık 1.4 milyar dolar ek artış getirir ve sistemdeki TL likiditesini de arttırır diye düşünülmüş. 
ÖZETLE iç talebi frenlememek için kredi artış hızına dokunmamış, ama faiz indirimi ve ROK değişimi ile de likiditeyi arttırıcı adımlar atarak iç talebi ve de ihracatı desteklemiş, sermaye girişlerini de sterilize etmiş oluyor. 
BU değişiklikleri yapmasının da, iç talebin gidişatının dış talep kaynaklı etkiler nedeniyle daralması ve kredi artışının da hedeflenenden fazla olmasının etkilerinin enflasyonu yukarı doğru itmeyeceği varsayımını yapıyor.  Adımlar sonrası kredi faizleri ve  TL değeri de hafifçe aşağıya, ama iç talep, ihracat ve büyüme de yukarıya doğru gidecek, ama enflasyon etkilenmeyecek diye düşünülmekte.

<p>Bu görüntüler Dışişleri Bakanı  Çavuşoğlu'nun ailesine ait değil gazeteci Barış Yarkadaş'ın buna

CHP'nin çamur at stratejisi

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor